Aman hamileler uzak dursun!

Hamilelik döneminde yediklerinize ve içtiklerinize çok dikkat edin.Yapılan son araştırmalar, günde 2 fincan kahve eşdeğerindeki kafeinin düşük riskini iki katına çıkardığını göstermiştir.

Kafein, kahve, çay, kola gibi içeceklerde bulunur ve annenin aldığı kafein plasentadan geçerek bebek kan dolaşımına girer. İnsanlar üzerinde ve gelişen bebeğe kafeinin nasıl bir etki yaptığı yada zararı olup olmadığı henüz tam açıklığa kavuşmuş değildir. Ama en son çalışmalardan biri günde 2 fincan kahve eşdeğeri kafeinin düşük riskini iki katına çıkardığını göstermiştir. Anne adaylarının eldeki bilgilerartana kadar kahve içmemeleri daha akıllıca olur.

Kafeinli kahve, çay yada kolayı bırakmanız için başka ek nedenlerde vardır.Hepsinden önce bunların idrar söktürücü etkiside vardır,anne ve bebek sağlığı için gerekli olan sıvı ve kalsiyumu bedenden uzaklaştırır.Sık idrara çıkma sorununuz varsa, kahve bunu arttıracaktır. İkinci olarak, kahve ve çay özellikle krema ve tatlandırıcılarla kullanılıyorsa tıkayıcıdır ve gereksiniminiz olan besinlere karşı iştahınızı azaltabilir. Kola sadece iştah azaltıcı değildir,aynı zamanda bazı kimyasal maddeler ve gereksiz şeker içerir. Üçüncüsü kafein hamilelikte normal duygu durumu dalgalanmalarını arttırıp, yeterince dinlenmenizi engelleyebilir. Dördüncü olarak kafein sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan demirin emilmesini engelleyebilir. Yapılan bazı araştırmalar göstermiştir ki, aşırı kafein tüketimi anormal kalp atımı, hızlı solukalma, yenidoğanda titremeler ve ileriki yaşamında şeker hastalığı gelişimi ile sonuçlanabilir.

HABER3