Dondurma yemeyi biliyor musunuz?

Dondurmayı sağlığınızı tehlikeye atmadan yemek istemez misiniz?Doç. Dr. Serdar Akın, güvenilir olmayan yerlerden, açıkta satılan ve sokak satıcılarından dondurma alınmamasını tavsiye etti.

Akın, "Dondurma yemenin en iyi yöntemi yalayarak tüketilmesidir. Dişlerle kesilerek ağza alınan dondurmalar, ağızda eritilinceye kadar çevrilmesi gerekiyor. Bu kurallara dikkat edilmese bademcik hastası olma riski çok yüksektir" dedi.

En iyi dondurmanın keçi sütünden yapıldığını belirten Akın şöyle devam etti:

"Dondurma, süt, mikroorganizmaların üremesi için çok uygun bir ortam bu yüzden pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Dikkat etmezsek, çocuklarımızın zevkle yediği dondurma sağlıklarını bozabilir. Sağlık sorunu olmayan her çocuk dondurma yiyebilir. Ancak 1 yaşına kadar bütün besinlerle yeni tanışan, alerji riski yüksek olan çocuklara dondurma vermek doğru değildir. 1 yaşından büyük çocuklarda ise aşırıya kaçmadan, günde 1-2 top dondurma tüketimi yararlıdır. Paketlenmiş dondurmalarda paket üzerindeki etiket okunmalı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı üretim-ithalat izninin olup olmadığına, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucunun eksi 18 derecenin altında olmaması gerekiyor."

haber3