Sağlık karneliler eczaneden ilaç alamayacak!

Milyonlarca vatandaşa soğuk duş... Sağlık karnesiyle eczaneden ilaç alabilmek riske girdi....SGK ile Türk Eczacılar Birliği arasında 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek sözleşmede görüşmeler tıkanınca Bakan Akdağ ile Bakan Çelik devreye girdi. Son görüşme bugün. 51 eczacı odası da Ankara’da toplanıyor

Akşam gazetesinin haberine göre sağlık karneli binlerce vatandaşı zora sokacak gelişme. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasındaki 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi gereken ve kamu çalışanlarının ilaç alım koşullarını belirleyen protokolde anlaşma sağlanamayınca Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik devreye girdi. Bugün komisyon, SGK hukukçuları ve TEB yetkilileri tekrar masaya oturacak. Aynı saatlerde 51 Eczacı Odası Başkanı da Ankara’da olağanüstü toplanacak. Toplantıdan eczanelerin kepenk kapatma kararının çıkabileceği belirtilirken, anlaşmaya varılmadığı takdirde SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı üyesi binlerce vatandaşın ilaçlarını sağlık karnesiyle alamama tehlikesi doğacak.

ZARARDAYIZ TEPKİSİ

TEB Yetkilileri, SGK ile anlaşamayan eczacıların talepleri ise şu şekilde sıralandı:

İlaç şirketinin kamuya yaptığı indirimin eczane üzerinden geçerken eczacıya ortalama yüzde 3 zarar olarak yansımasının kaldırılmadığı.

İlaç fiyatı ve kâr oranları zaten devlet tarafından belirlenmesine rağmen, bunun üzerine bir de eczacı iskontosu adı altında yüzde 3-4.5 arasında ıskonto ödendiği.

Ücretini ödediğimiz ve hastalara verdiğimiz ilaçların bedelinin yüzde 75 - 90’ını aldığımız, yani eczacının hizmet bedelinin değil, firma ve dağıtıcının ücretinin eczane üzerinden ödendiği, ödemenin geri kalanını oluşturan eczacı kâr paylarının aylarca ödenmediği.

Dünyada olmayan bir uygulama ile bazı ilaçların günübirlik tedavi adı altında çoğunda eczacı olmayan hastane eczanelerinden verildiği.

Hastanelerde oluşan sıradan kurtulmak için eczanelerde sıra yaratan muayene ücretinin eczane üzerinden tahsili uygulamasının devam ettiği.

Eczacının meslek hakkı olan hasta katılım paylarının aylarca tahsil edilememesinin önüne geçmeyen.

Protokol metinlerinin üçte ikisini cezai şartlarla doldurup eczacıyı potansiyel suçlu olarak gösteren bir protokol imzalamayacağız.

Akdağ ve Çelik’ten ‘çözün’ talimatı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında başlayan 2008 yılı ilaç alım protokolü görüşmelerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik müdahale etti. Bakan Akdağ, Bakan Çelik ve SGK yetkilileriyle görüşen 11 kişilik TEB Merkez Heyeti sıkıntılarını bizzat anlatarak, bakanlardan çözüm istedi. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “İki bakan da bürokratlarına ‘çözün’ talimatı verdi. Bunun üzerinde yarın sabah (bugün) SGK hukukçuları ve protokol görüşmelerini yürüttüğümüz komisyon yetkilileriyle tekrar masaya oturacağız. Bürokratlar iki bakanın talimatına uyarlarsa bu iş çözülebilir” dedi.

haber3