SSK'lıların gözü kulağı bu kararda!..

Eczacılar ile Hükümet arasındaki anlaşmazlık SSK'lıları yarın sabahtan itibaren ilaçsız buırakabilir!!..


Sosyal Güvenlik Kurumu ile eczaneler arasındaki ilaç krizininin çözümü için Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 3 bakan ve Türk Eczacılar Birliği Başkanı bir araya geldi.

Sağlık karnesiyle eczanelerden ilaç alınmasını düzenleyen yeni protokolün imzalanması için süre bugün doluyor. İlaç krizini aşmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında ilk görüşme bugün sabah gerçekleşti. Görüşmeler, Bakan Çelik ve TEB Başkanı Erdoğan Çolak başkanlığında SGK binasında saat 09.30’da başladı. 3 saat süren toplantının ardından Bakan Faruk Çelik, eczacıların taleplerini değerlendirmek üzere Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.
Haberin devamı

Görüşmeden sonra Türk Eczacıları Birliği başkanı Erdoğan Çolak “Türkiye’nin yeni bir ilaç krizine ihtiyacı yok. Siyasetin çözüm üreteceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Çolak, “Sayın Bakan gayet olumluydu. Sorunlara çok pozitif yaklaştı. Protokolle ilgili önümüzde çok fazla sıkıntı olmayacağı izlenimini aldık. Bu konuda umutluyuz, olumlu şeyler çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak protokole son şeklini vermek bir araya geldi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar Kurulu’ndan sonra yaptığı açıklamada “Bir sorun olacağı kanaatinde değiliz” diye konuştu.

Toplantıda Eczacıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na satacağı ilaçlar üzerinden yaptığı yüzde 3 ile 4,5 arasındaki iskonto oranlarının belli bir oranda indirilebileceği üzerinde anlaşıldı.

İlaç üreticilerinin iskontoyu ilacın parakende fiyatı yerine imalat fiyatı üzerinden yapması nedeniyle eczacılara binen fazla yükün ise protokol metni değişikliği ile çözülebileceği belirtiliyor.

haber3