İlaç krizinde mutlu son! Peki şimdi ne olacak?..

Hükümet ile eczacılar arasındaki ilaç krizi mutlu son ile bitti..


Eczacıların tepkisini çeken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun "2008 İlaç Alım Protokolü" ile ilgili sorun üç bakanın devreye girmesinin ardından çözüldü.

Hürriyet'in haberine göre eczacıları Birliği yöneticileri dün sabah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve bakanlık yetkilileriyle biraraya geldi. Üç saat süren toplantının ardından, görüşmenin olumlu geçtiğini açıklayan Çelik, gelinen nokta hakkında ilgili bakanlar ile Başbakan’a aktardı. Bakanlar Kurulu’nun ardından Eczacıları Birliği ile Çelik’in toplantısına Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.

’Açmayın’ yazısı

Türk Eczacıları Birliği ile hükümet arasındaki görüşmelerin uzaması üzerine önceden aldığı kararı hayata geçirmek üzere 24 bin eczacıya, bugün için "Anlaşma sağlanamaması durumunda eczaneleri açmamaları ve nöbetçi eczanelerin de sadece parayla ilaç satışı yapması" konusunda bir yazı gönderdi. Dün akşam saatlerinde bu yazılar eczanelerin camlarına asıldı.

Eczacıların eyleme konusundaki kararlılığı hükümet üzerinde baskı yarattı. Yaklaşık 3 saat süren öğleden sonraki toplantıda eczacılar ile hükümet arasında uzlaşma sağlandı. Toplantı sonrası bir açıklama yapan Çelik, görüşmelerde, TEB Başkanı ve yöneticilerinin ağırlıklı olarak iki konu üzerinde durduklarını kaydederek şunları söyledi:

İki konu konuşuldu

"Bunlardan bir tanesi kamu kurum iskontolarının ve bunun eczacılara getirdiği külfetin ortadan kaldırılmasıdır. Bu talep üzerinde uzlaşma sağlandı. Bundan sonra, 1 Temmuz itibariyle kamu kurum iskontolarında, eczacıların aleyhine gelişen durum ortadan kaldırılacaktır. İkinci talepleri ise kademeli olan eczacı iskontosu konusudur. Bunda da eczacıların lehine çok önemli düzenleme gerçekleştirildi. 2007’de yapılan protokol çerçevesinde, 0-240 milyar arası ciro yüzde 3 iskontoyu, 240-480 milyar arası ciro yüzde 3.5’u, 480-600 milyar arası ciro yüzde 4’ü ve 600 milyarın üstündeki ciro ise yüzde 4.5’luk iskontoyu gerekli kılıyordu. Yeni düzenleme ile 0-350 milyar arasındaki ciroda yüzde 1 iskonto, 350-600 milyar arasındaki ciroda yüzde 2 iskonto, 600-900 milyar arasındaki ciroda yüzde 3 iskonto, 900 milyarın üzerindeki cirolarda ise yüzde 4 iskontoda uzlaşmış bulunuyoruz. "

Tam değişim

Hürriyet’e açıklama yapan TEB Başkanı Erdoğan Çolak, "Özellikle kamu kurum iskontoları bizim üstümüzde çok ciddi bir yüktü. Çünkü eczacılar, çok az karlılıkla çalışan bir meslek grubudur. Bu nedenle küçük rakamların bile bizim için büyük önemi var. Bu uzlaşma eczanelere ciddi katkı olarak dönecek. Eczane iskontolarında da ciddi bir rahatlama söz konusu. Protokolde bizi sıkıntıya sokan çok madde var. Bu konuları da sayın bakana ilettik. Sorunların çözümü için bürokratlarına talimat verdi. Bu protokol ile eczacıların korunması sağlanacak" dedi.

Cirosuna göre eczane iskontosu

Ciro YTL Yüzde

0-350 milyar 1

350-600 milyar 2

600-900 milyar 3

900 milyarın üstü 4
haber3