Sigara ölümleri de azaldı!

Sigaraya getirilen yasakların ardından İngiltere'de sigarea kaynaklı ölümler de azaldı.


İngiltere’de sigara yasağının uygulamaya geçmesinden sonra, tiryakiliğe veda edenlerin sayısı 400 bin kişiyi buldu. 9.5 milyon tiryakinin bulunduğu ülkede yasak nedeniyle bir yılda 2 milyar adet daha az sigara içildi

İngiltere’de restoran ve barlardaki sigara yasağının yürürlüğe girmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Ülkede yayınlanan bir rapor, yasağın, ülkede sigara ile savaşta bugüne kadar atılmış en büyük adım olduğu ortaya çıkardı. Uzmanlara göre bu yasak “şimdiye kadar bir nesle uygulanan en önemli sağlık önlemi” oldu. İşte Sağlık Bakanlığı ve London College tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 32 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları:

- Çalışmaya göre, yasak uygulamaya girdikten sonra 9.5 milyon tiryakiden sigarayı bırakanların sayısı 400 bin kişiye yükselerek, yüzde 22 arttı. Daha önceki yılda bu rakam 230 binlerdeydi.

- Yasak nedeniyle ülkede bir yılda iki milyar adet daha az sigara içildi.

- Uzmanlara göre bu düşüş sayesinde 10 yıl içinde 40 bin insanın sigara yüzünden hayatını kaybetmesini engellenecek.

- Ülke nüfusunun yüzde 22’si şu anda sigara içiyor, yasak aynı şekilde uygulanmaya devam ederse 10 yıl içinde bu oranın yüzde 15’e kadar düşebileceği hesaplanıyor.

- İngiltere Kanser Vakfı katkılarıyla yapılan bir araştırmada da, sigara yasağından önce sigarayı bırakma oranının yüzde 1.5’lerdeyken, yasaktan sonra bu oranın yasağın ilk dokuz ayı içerisinde yüzde 5.5’e kadar yükseldiği belirlendi.

- Bir yıl içinde ülke çapındakı sigara satışları yüzde altı oranında düştü.

- Barlarda da uygulanan yasak nedeniyle alkol satışları da yüzde dört oranında düştü.

- Denetlenen iş yerlerinin yüzde 98’inin yasağa uygun bir şekilde hareket ettiği tespit edildi.

- Halkın yüzde 76’sı yasağı desteklerken, işyerlerinin sadece yüzde 3’ünün bu yasaktan olumsuz etkilendiği belirlendi.

- Bar ve restoranlarda hava kirliliği yüzde 91 oranında azaldı, bar çalışanlarının kanındakı nikotin seviyesi de yüzde 76 düşüş gösterdi.

- İngiliz Bira ve Bar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göreyse 2006’da ülkede 216 bar işletmesi kapatılırkan, 2007’de bu sayı bin 409’a yükseldi. Yani haftada ortalama 30 bar kapandı.

haber3