Çocuklarda reflü tehlikeli olabilir

Çocuklarda da görülen reflü, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık biçimidir.


Özellikle ABD'de çocuklarda sıklıkla görülen reflü, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık biçimidir. Bebeklerde de görülmektedir

ABD'de 7 milyon çocukta reflü olduğu bildirilmekle birlikte çocuklarda hastalıklara teşhis konulurken ne yazık ki reflü düşünülmemekte ve sıklıkla atlanabilmektedir. Gastro-özefajial reflü; mide içeriğinin yemek borusu ile ağıza doğru boşalması durumudur. Mide içeriği, bazen yemek borusunda kalabildiği gibi bazen de ağza kadar gelebilir. VKV Amerikan Hastanesi Gastroentoloji Bölümü'nden Dr. Kasım Kazbay, çocuklardaki reflüyü şöyle dile getiriyor.

Kendini değişik şekillerde gösteren reflü, çocuklarda şu şikayetlerden bir ya da birkaçının gözlenmesi ile belirlenebilir:

Çocuğun rahatsız olması, ani ağlama ya da kolik tarzı atağa neden olması,
Çocuğun sık sık tükürmesi ya da kusması,
Yemekten bir ya da birkaç saat sonra çocuğun kusması,
Çocuğun yaşının ilerlemesine rağmen, yemek sonrası kusmaların devam etmesi,
Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi,
Ağız kokusu,
Sesi 'ıslak' olan geğirme ve hıçkırıklar...

BAZEN büyümede gelişim sorunu, sıklıkla boğaz enfeksiyonları ve üst solunum yolları hastalıkları ile sesin kalın-boğuk olması durumlarında ise 'pnömoni astım' izlenebilir. Ciddi vakalarda gelişim geriliği bile görülebilir. Sıkça görülen kulak enfeksiyonu, dişlerde çürüme oluşumu ile sinüzit de izlenen bulgular arasındadır. Bazı durumlarda ağızdan salya akması da gözlemlenebilir. Bebeklerin yaklaşık yüzde 65'i, yemek sonrası gıdalarını geğirmekte ve bu durum fizyolojik olarak doğal kabul edilmektedir. Gerek içeriğin fazla olması, gerekse oluşum sıklığı sonucu komplikasyonların görülmesi nedeni ile bu durum, hastalık olarak tanımlanabilir. Pek çok bebekte fizyolojik olarak doğal bir şekilde görülebilir.

haber3