Ergenlerde depresyon

Uzmanlar, rrgenlerde depresyon ve intihar nedenleri konusunda bilgi verdi.Depresyonun ilk dönemlerinde intihar denemeleri yoğun olarak görülürken, erkeklerin denemelerinin kızlara oranla daha sık ölümle sonuçlandığı saptanmıştır.

PSİKOLOG Yeşim Altuncu, ergenlerde depresyon ve intihar girişimleri konusunu kaleme aldı. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için değişen durumlara ve yaşam olaylarına uyum göstermeleri gerekir.

Uyum kapasitesi, ergenin yaşına, cinsiyetine, kişilik yapısına bağlı olarak değişirken, içinde bulunduğu okul ve aile ortamından da etkilenir. Uyumlu davranış modellerinin edinilmesinde yaşanan zorluklar ergenlerin gelecekte çeşitli psikolojik problemler yaşamasına neden olur.

Ergenlik dönemi, fizyolojik ve psikolojik değişimlerin etkisiyle 'Ben kimim? Neden varım?' gibi soruların en fazla sorulduğu dönemdir. Hızlı bedensel değişimler nedeniyle ergen kimi zaman kendine yabancılaşabilir. Bu problemler, her ergende az ya da çok yaşanabilir, etkileri ise dönemseldir. Önemli olan, değişimlerin hem ergen hem de yakın çevre tarafından iyi gözlenmesi ve bu dönemde sağlanacak destektir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

HIZLI duygusal değişimler yaşayan ergenler, bireyselleşme sürecinde aileleriyle problem yaşayabilir. Bu süreçte, ailenin her dediğine tepki verilebilir. Bu tepkiler, öfke patlamaları, kızgınlık nöbetleriyle olabileceği gibi, içe kapanma, odadan çıkmama, sessiz kalma şeklinde de olabilir.

BİLGİSAYARDA OYNAMAK

UYKU düzeninde değişim; yataktan çıkmamak ya da sabaha kadar bilgisayarla oynamak şeklinde gözlenebilir. Yaşadığı sıkıntılarla kimi ergen çok fazla yemek yiyebilir, kimi ergenin ise iştahı tamamen kesilebilir. Gözlenebilen problem sinyallerinden biri de okul başarısında meydana gelen gözlenebilen değişimler olabilir.

haber3