Havuz enfeksiyonu tatilinizi zehir etmesin Yaz mevsimiyle özdeşleşen havuz ve deniz keyfi, belli sorunları da beraberinde getiriyor. Su sirkülasyonu iyi sağlanmamış, düzenli temizliği yapılmayan havuzlar, mantardan idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.
Uzmanlar, özellikle küçük çocukların ve kadınların daha da dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuzlara gönderilmemesi uyarısında bulunan uzmanlar, hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzlarının tercih edilmesi gerektiğini ifade ediyor. "Islak mayo, kapladığı bölge itibarıyla idrar torbası ve idrar yollarının enfeksiyonuna zemin hazırlar. Havuz dışında rüzgarın da etkisi ile bu organlarda ödem oluşur." diyen uzmanlar, sudan çıktıktan sonra kıyafetlerin hemen değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Doktor Cem Keçe, su sirkülasyonu fazla olan havuzların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Havuzlardan veya denizlerden en fazla bulaşan hastalığın genital mantar enfeksiyonları olduğunu aktaran Keçe, durgun, rengi bozulmuş, kirli olabilecek sulara girilmemesi gerektiğini belirtiyor. CİSED Başkanı, "Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan havuzlardan bulaşanlar arasında genital mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinit, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonları sıklıkla görülüyor. Ayrıca iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları da bulaşabilir." uyarısında bulunuyor.
Denizlerin daha güvenli olduğunu anlatan Keçe, havuzlarda mikrop kapmanın çok daha yaygın olduğuna dikkat çekiyor.

Havuza girerken dikkat edilmesi gerekenler:
Islak mayoyla oturulmamalı. Havuzda su yutmamaya dikkat edilmeli.
Havuzdan çıkar çıkmaz kurulanmalı ve çamaşır değiştirilmeli.
Naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetler kullanılmamalı.
Suya girmeden önce duş alınarak vücut temizlenmeli.
Periyodik temizlik işlemleri yapılan yüzme havuzları tercih edilmeli.
Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girilmemeli.
Bone takılmalı ve kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalı.
Nergihan Çelen
Zaman