Katarakt artık kabus değil

İşte katarakt konusunda Op. Dr. Alpay Mutluay'ın görüşleri...Gözlerimizde renkli iris tabakasının arkasında görüntüyü retinadaki görme merkezine odaklayan saydam bir mercek vardır. Bu merceğin saydamlığının azalmasına veya kaybolmasına katarakt denir. Merceğin saydamlığı azaldıkça kişide görme şikayetleri artar. Katarakt genellikle ileri yaşlarda ortaya çıksa da bebeklikte dahi görülebilir. Şeker hastalığı, göziçi iltihaplar, göze gelen darbeler de katarakta sebep olabilir.

GÖRMEDE bulanıklık, renklerin soluk görülmesi, gözlük numarasının aniden değişmesi kataraktın en belirgin belirtileridir. Parlak ışıkların etrafında halo veya kamaşma, çift görme, derinlik hissi kaybı da diğer belitiler olarak vurgulanabilir. Göz Nurunu Koruma Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi Op. Dr. Alpay Mutluay, katarakt ile ilgili şu bilgileri verdi.

KATARAKT oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek veya ilerlemesini yavaşlatacak herhangi bir ilaç yada diet yoktur. Tek tedavi ameliyattır. Kataraktınız günlük hayatınızı etkiliyor, okuma, araç kullanma gibi aktivitelerinizi kısıtlıyorsa ameliyat için daha fazla beklemeye gerek yoktur. Ameliyatın esası, saydamlığını kaybeden doğal merceğin çıkarılıp yerine yapay göz içi merceğinin yerleştirilmesi ve hastanın tekrar iyi görmesini sağlamaktır. Göziçi merceğinin yerleştirilmesinde hastanemizde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan FAKO (fakoemülsifikasyon) yöntemi kullanılmaktadır. Fako yöntemiyle operasyon daha kısa sürede, daha güvenli ve dikişsiz olarak gerçekleştirilir. Hastalar ameliyat sonrası bir süre dinlendikten sonra evlerine gönderilirler.

OPERASYON öncesi yapılan özel ölçümler sayesinde büyük oranda ameliyat sonrası uzak için gözlük ihtiyacı kalmamaktadır. Ameliyat sonrası göze 2-3 hafta boyunca kortizonlu ve antibiotikli damlalar damlatılır. Yapay göziçi merceğindeki son gelişmeler neticesinde dizayn edilen multifokal lensler ile katarakt ameliyatı sonrası uygun vakalarda uzak ve yakını gözlüksüz olarak yaklaşık yüzde 70 olguda tatmin edici görme elde edilebilmektedir. Ancak bu lensler mesleği, yaşı, uzak yakın dereceleri uygun olan çift taraflı katarakt bulunan hastalara uygulanabilir

haber3