Fazla güneş kansere yol açıyor!

Özellikle yaz aylarında atmosfere dik açı ile gelen ışınların cilt alerjisinin yanısıra kansere neden olduğu bildirildi.Güneş yanıkları ve güneşe bağlı oluşan alerjik cilt hastalıklarında artış olması üzerine uzmanlar, vatandaşları güneş yanıklarına karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ertan Ercan, yaz sıcakları ile birlikte güneş yanığı ve alerjilerinin arttığını, meydana gelebilecek deri hastalıklarına ve yanıklara karşı dikkatli olunmasını istedi. Kemik gelişimi açısından sıcağın pek çok faydaları olduğunu vurgulayan Ercan, D vitamini içerdiği için özellikle çocukların kemik gelişimi açısından çok önemli olduğunu anlattı.

Bu gibi faydalarının yanısıra bazı zararlarının da olduğuna değinen Ercan, "Örneğin deri tümörleri (cilt kanseri), deri yaşlanması, deride kuruluk, kaşıntı, güneş alerjileri, güneş lekeleri gibi hastalıklar meydana getirebilir. Sabah 10.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında güneş ışınları dik geldiği için bu saatlerde dışarı çıkılmamalı. Çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız koruyucu losyonlar veya kremler kullanmalıdır" diye konuştu.

Özellikle yaz tatiline gidenlerin güneşten koruyucu losyonları güneşe çıkmadan yarım saat önce ışık gören yerlerine sürmeleri uyarısında bulunan Dr. Ercan, bu kremlerin etkilerinin 3 saat olduğunu ve süreden fazla güneşte kalınırsa tekrarlanması gerektiğini söyledi.

Yazın özellikle açık renkli, sentetik olmayan, vücuda yapışmayan ve rahat kıyafetlerin giyilmesini tavsiye eden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ercan, bu özellikteki kişilerin koruyucu şapka giymelerinin faydalı olacağına dikkat çekti. Sıcak havalarda bol su tüketilmesinin çok yararlı olduğunu aktaran Ercan, yaş sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin seçilmesinin cildin korunmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Yanıklara yoğurt ve diş macunu sürmenin çok yanlış olduğunun altını çizen Dr. Ercan, "Güneşten korunmayanlarda güneş yanıkları oluşmaktadır. Bunlar ilk altı saatte belirti vermezler, 6 saat sonunda deride kaşıntı, yanma, daha ileri yanıklarda su toplayan kabarcıklar görülebilir. Bu gibi durumlarda yoğurt, salça, diş macunu gibi vatandaşların yanlış bildiği maddeler sürülmemelidir" diye konuştu.

Bu gibi maddelerin açık yaraların mikrop kapmasına zemin hazırladığını vurgulayan Ercan, böyle durumlarda hastanın ılık su ile banyo yapabileceğini, ıslak pansumanlar uygulanabileceğini kaydetti. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ercan, deride kaşıntı, yanma, soyulma ve su toplama gibi durumlarda ileride enfeksiyon ve cilt kanseri oluşma riski olduğu için hastanın muhakkak cilt hastalıkları uzmanına görünmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

haber3