Anne sütündeki büyük mucize

Anne sütüyle beslenmiş çocuklarda kanser görülme oranları çok düşük...Dr. Mustafa Cem Güre, anne sütüyle beslenmiş olan çocuklarda kanser görülme oranlarının çok düşük olduğunu söyledi.

Anne sütünün bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ ve vitamin gibi her türlü besin değerini içerdiğini ve koruyucu maddeler nedeniyle de bebeği enfeksiyonlardan koruduğunu kaydeden Dr. Cem Güre, ''Anne sütüyle beslenmiş çocuklar, astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli. Bu çocuklarda kanser görülme oranları daha düşük olmakta” dedi.

Dr. Güre sözlerine şöyle devam etti: “Anne sütünde yeterli miktarda demir olduğundan emzirilen bebeklerde kansızlık görülmediği gibi, pişik, karın ağrısı ve kabızlık az görülüyor. Anne sütü; bağışıklık sistemini güçlendirir, kas ve kemik gelişimini artırır. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü vermek koşuluyla, 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte en az 2 yaşına kadar emzirilmesi gerekir. Emzirmek annenin de sağlığını koruyor, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltıyor.”

haber3