Kalp hastalığığ, aşkın düşmanı !

Kalp hastalığı, sadece sağlığı değil cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor.

12 Temmuz 2008 08:01 Kalp krizi geçirenlere doktora başvurmadan ilişkiye girmemelerini öneriliyor.

Kalp krizinin cinsel hayatı olumsuz etkilediği bir gerçektir. Ancak bunun kalp hastalığından daha çok kişiye bağlı bir durum olduğu, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Kalp hastalıklarındaki cinsel dürtü ve fonksiyon üzerindeki azalma, aslında fiziksel değil psikolojik olarak açıklanmaktadır. Cinsel aktivitenin fiziksel yükü sanıldığı kadar yüksek değildir. Aşırı zorlama yapılmadan yaşanan bir cinsel beraberlik, hızlı tempoda 2 kat merdiven çıkmakla eş değerdir. Bununla beraber yoğun stresli bir iş temposu veya yoğun trafik, kalp hastalarına cinsel aktiviteden daha ağır yük bindiriyor olabilir.

Hasta, 1 kat merdiveni çıkabiliyorsa cinsel aktivitesini de rahatlıkla sürdürebilir. Eğer birey cinsel aktivite için kendisini hazır hissetmiyorsa hekimine başvurabilir, fiziksel kapasitesi egzersiz testi yapılarak ölçülebilir. Bu nedenle, kalp krizi geçirmiş olanların doktora başvurmaksızın cinsel ilişkisini sürdürmesi tavsiye edilmemektedir.

Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, cinsel aktivite sırasında geçirilen kalp krizi vakalarının çoğunun evlilik dışı ilişkilerde olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni olarak da bu ilişkiler sırasında alınan aşırı alkol ve yiyecek, böyle bir ilişkinin yarattığı kaygı ve gerginlik gösterilmektedir. Ayrıca, gerilimden uzak bir cinsel yaşamın tercih edilmesi tüm bireyler için önemlidir.

Yemekten hemen sonra cinsel ilişki, kalbe fazlasıyla yük getireceğinden tercih edilmemelidir. Cinsel ilişki sırasında göğüs ağrısı oluyorsa mutlaka hekimle görüşülmelidir. Erektil disfonsiyon (sertleşme sorunu) nedeniyle reçete edilen ilaçların mutlaka uzman hekimlere danışılarak alınması uygun olacaktır. Hasta veya çiftler, merak ettikleri her konuyu cinsel hayatları dahil, hekimlerine danışmalıdır.

Kalp krizi tedavisinde çoğunlukla 2 yöntem uygulanır. Birincisi, pıhtı eritici ilaçlarla tıkalı damarın açılmasıdır. İkinci yöntem ise kateter laboratuvarının olduğu merkezlerde yapılabilen balon ve stent ile tıkalı damarın görülerek açılmasıdır. Daha nadir olarak da acil bypass ameliyatı uygulanır. Kalp krizinin ilk 20 dakikasında yapılan müdahale en çok faydayı sağlarken, ilk 612 saat kritik dönemdir. Çünkü 6. saatten sonra kalp adalesinde dönüşü olmayan kayıplar başlar.

Kalp krizi sonrası, yürüyüş (haftanın 34 günü yaklaşık 40 dakika) ve yüzme gibi egzersizler tavsiye edilmektedir. Burada önemli olan, egzersizleri düzenli yapmaktır. Kişi, tempoyu kendisine göre ayarlayabilir. Egzersiz sırasında kişi nefes nefese kalıyorsa ve rahat konuşamıyorsa tempoyu azaltmalıdır. Çok sıcak ve nemli havalarda egzersiz yapılmamalı, egzersiz sonrası ılık duş tercih edilmeli ve saunadan kaçınılmalıdır.

Takvim