Alzheimer ve Parkinson hastalarına umut


Bilim adamları, Omega-3 yağ asitleriyle yüklü özel bir besin ile besleyerek beyin hücreleri zarar görmüş olan farelerin hafızalarını güçlendirmeyi başardı. Bu özel besin desteği, özellikle Alzheimer ve Parkinson hastaları için umut oldu.

AA

Güncelleme: 10:35 TSİ 16 Temmuz 2008 Çarşamba


ANKARA - Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görevli bilim adamları, Omega-3 yağ asitleriyle hazırladıkları özel diet menüsü ile besledikleri kobay farelerde hafızanın güçlendiğini ve öğrenmenin hızlandığını tespit etti.Araştırma sonucunda, başta Alzheimer ve Parkinson olmak üzere çeşitli baş hastalıkları yüzünden beyin sinir hücreleri kısmen azalan ya da zarar görmüş kişilerin, söz konusu besinle beyin fonksiyonlarının yeniden canlandırılabileceği belirlendi.

Bilim adamlarının hazırladığı besin desteğinde, bir çeşit Omega-3 yağ asidi olan DHA, Uridin ile Kolin bulunuyor.

Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmemesine rağmen balık, yumurta, keten tohumu ve otla beslenen hayvanlardan elde edilen etlerde bulunuyor. Herhangi bir dış yiyecek kaynağından elde edilemeyen Uridin ise, özellikle bebek emziren kadınların vücutlarında diğer insanlara göre daha çok bulunuyor. Kolin ise et, yumurta, fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişlerde B vitamini formunda yer alıyor.