Aktif hayat kanseri önlüyor


Kansere yakalanma olasılığı aktif bir hayat süren kadınlarda yüzde 16, erkeklerdeyse yüzde 13 azalıyor.

Düzenli egzersiz yapan kadınların kansere yakalanma olasılığının azaldığı açıklandı.

Fiziksel olarak aktif bir yaşam biçimini sürdüren kişilerin kansere yakalanma olasılığının hareketsizlere göre daha az olduğu ortaya çıktı.

Japonya Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılan araştırma, çok aktif bir hayat süren erkeklerde kansere yakalanma olasılığının, hareketsiz erkeklere oranlara yüzde 13 azaldığını, kadınlarda bu oranın yüzde 16 olduğunu gösterdi.


Ulusal Kanser Merkezi’nin başkanı Dr. Manami Inoue, kanser gelişimi ve boş zaman faaliyetleri arasındaki ilişkiyle ilgili olarak Batı’da daha önce çok sayıda çalışma yapıldığını, ancak Japonya’daki araştırmanın kapsamı ve büyüklüğü açısından ülkede bir ilk olduğunu söyledi. Inoue, boş zaman dışı aktiviteleri ve iş aktiviteleri de araştırma kapsamına dahil ettiklerini belirtti.

HANGİ KANSER TÜRLERİNDE AZALMA VAR?

Araştırma için Japonya’nın dokuz bölgesinde 45’le 74 yaş arasındaki yaklaşık 80 bin kadın ve erkek incelendi. Bu kişiler oturarak, yürüyerek, ayakta durarak, uyuyarak ve egzersiz yaparak geçirdikleri zamanla belirlenen metabolizma hızlarına göre dört gruba ayrıldı.

Özellikle düzenli egzersiz yapan ve aktif bir yaşam biçimi sürdüren Japon kadınlar arasında kansere yakalanma olasılığındaki azalmanın çarpıcı olduğu gözlendi. Araştırmada aktif yaşamın bu olasılığı azaltma etkisinin erkeklerde bağırsak, akciğer ve pankreas kanserlerinde, kadınlarda da mide kanserinde yaygın biçimde görüldüğü ortaya kondu.

Inoue, “Asyalılarla Batılılar arasında pek çok fiziksel farklılık var. Asyalılar genellikle daha zayıflar ve düşük beden kitle indeksine sahipler. Kansere yol açan pek çok faktör var. Araştırmamız fiziksel aktivite eksikliğinin bu sebeplerden biri olduğunu ortaya koydu” şeklinde konuştu.


güncel.net