Çevre Koruma Kurumu (EPA), küresel ısınmanın insanlara, besin kaynaklarına, enerjiye ve suya olumsuz etkisi konusunda 149 sayfalık rapor yayınladı.


Raporda, ”(İnsan sağlığı, toplum ve çevreye yönelik) riskler iklim değişiminin oranı ve büyüklüğüyle artmaktadır” denilerek, küresel ısınmanın “aşikar” ve bunun sorumlusunun insanlar olduğu kaydedildi.

EPA’nın raporunda, ısı yükseldikçe, keneler ve diğer organizmalar tarafından taşınan hastalıkların ve olağanüstü doğa olaylarının daha çok insanı öldüreceği belirtildi.

Raporda, iklim değişimi yüzünden polenler çoğalacağı için alerjilerin artacağı, akciğer ve solunum hastalıklarının baş düşmanı kirli havanın yaygınlaşacağı bildirildi. Bunun yanı sıra küresel ısınmanın soğuk hava yüzünden olan ölümlerin azalabileceği anlamına geldiği kaydedildi.

Bilim adamlarının bu bulgularına rağmen ABD Başkanı George Bush yönetimi iklim değişimiyle hastalıkların artması arasında bir bağlantıyı ısrarla reddediyor. Uzmanlar, bunu kabul etmenin hükümeti sera etkisi yaratan gazları azaltma yolunda adım atmaya zorlayacağını belirtiyorlar.

Beyaz Saray Aralık ayında EPA’dan gelen ve iklim değişikliğinin kamu refahını olumsuz etkilediği yolundaki bulguların yer aldığı elektronik postayı açmamıştı.

(AA)