Yaz aylarında peeling tehlikeli


Uzmanlar, bayanların sıkça uyguladığı bu güzellik yöntemini sonrası güneşten korunması gerektiğini vurguladı.

Ciltteki akne izlerinin, yaşa bağlı ince çizgiler ile lekelerin azaltılması ve daha canlı bir görünüm elde edilmesi amacıyla yapılan peelingin (cilt soyma), ciltte kalıcı lekelere, tahrişe ve alerjiye neden olabileceği için yaz aylarında yapılmaması gerektiği bildirildi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Anadolu, "cilt soyma"nın, derinin yapısını düzelten, değiştiren, canlandıran, gençleştiren, gözenekleri tıkanmış olan deriyi daha canlı ve sağlıklı hale getiren bir işlem olduğunu söyledi.

Anadolu, uygulama sonrasında olumlu sonuç alınabilmesi ve reaksiyon görülmemesi için, cildin mutlaka güneşten korunması gerektiğini vurguladı. Anadolu, "Uygulama sırasında ve sonrasında, kesinlikle güneş ve solaryumdan uzak durulmalı. Hafif peelingde en az birkaç hafta, orta ve derin peelingde ise birkaç aydan bir yıla kadar değişebilen sürede UV koruması yapılmalı" dedi.

"Bu işlemler, özellikle ultraviyolenin yoğun olduğu ilkbaharın son zamanlarında ve yaz aylarında yapılmamalı" diye konuşan Anadolu, şunları kaydetti:

"Soyma işlemleri gerek kimyasal gerekse de mekanik veya lazerle olsun, işlemin şiddeti ile paralel olarak deride mutlak tahriş meydana getirecektir. Bu işlemlerin sonrasında da o bölge güneş görürse bölgede mutlaka lekelenme görülecektir. Bunun dışında, deri hassaslaştığı için güneşin de etkisiyle kızarıklık, kaşıntı, tahriş ve alerji görülebilir, çok kolay güneş yanıkları ile karşılaşılabilir."

SONBAHAR-KIŞ AYLARI DAHA UYGUN

Anadolu, buğday tenli ve esmer tonlarında olan kişilerde, daha belirgin lekelenme görülebileceğini ifade ederek, "Çünkü bu kişiler, bu uygulamalardan sonra koyu renkli lekelenmelere karşı yatkındır" diye konuştu.

Açık tenli, sarışın, kızıl saçlı ve açık renk gözlü kişilerin cilt yapısının ise tahrişlere daha yatkın olduğuna dikkati çeken Anadolu, bu kişilerde deride soyulma sonrası kızarıklık ile açık renkte lekelerin görülebileceğini dile getirdi.

Anadolu, istenmeyen bu tür durumların görülmemesi ve uygulama sonrasında olumlu sonuç alınabilmesi için peeling işlemlerinin sonbahar ve kış aylarında uygulanması ve hastaların özellikle güneşten korunma konusunda uyarılması gerektiğini bildirdi.


AA