İnternetten ilaç alımına dikkat


Uzmanlar, internet üzerinden alınan ilaçlarının çoğunun sahte olduğunu açıkladı.


İnternet ortamında satılan ilaçların yüzde 62'sinin sahte ya da gerekli miktarın altında etkili madde içerdiği, geriye kalan ilaçların yüzde 16'sının yasa dışı yollardan ithal edildiği, yüzde 33'ünün tüketiciye yönelik bilgilendirme broşürü içermediği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin,
internet üzerinden yapılan ilaç satışlarının sakıncalı olduğunu, buralarda satılan ürünlerin güvenilirliğinin olmadığını öne süren Zengin, internet aracılığıyla yapılan satışlar hakkında çok sayıda çalışma yapıldığını belirtti.

İnternet üzerinden alınan ilaçların, genellikle ''doktorun, istenilen ilacı yazmayacağının düşünüldüğü'' gerekçesiyle yapıldığı görüşünü savunan Zengin, şunları kaydetti:

'Bu ilaçlardan bazıları ise doktorlara yazması teklif edilemeyen ilaçları oluşturuyor. Bunların çoğu 'yaşam tarzı' ilaçları denen türden ilaçlar. Cinsel fonksiyonla ilgili olanlar en çok bilinenleri. Hekimler, zararlı olabilir dediği halde insanlar bunları edinip denemek, bir sorun olmazsa kullanmaya devam etmek eğiliminde. Zayıflama ilaçları da genellikle böyle. Tıbbi olarak şişman olmayan ama illa zayıflamak isteyen kişiler de bu tür ilaçları kullanmak isteyebiliyorlar.'

'LİNKLERİN YÜZDE 80'İNDEN FAZLASI UYDURMA'

Araştırmaya göre, ''ilaçların yüzde 62'sinin sahte ya da gerekli miktarın altında etkili madde içeren ilaçlar olduğunun'' belirlendiğini ifade eden Zengin, ''Geriye kalan ilaçların ise yüzde 16'sı yasa dışı yollardan ithal ediliyor, yüzde 33'ü tüketiciye yönelik bilgilendirme broşürü içermiyor'' diye konuştu.

Araştırmaya alınan ilaçların sadece yüzde 4.4'ünün lisanslı olduğunu vurgulayan Zengin, şunları kaydetti:

'Yani neredeyse tamamının, herhangi bir mesleki, yasal ya da güvenlik kuruluşu tarafından onaya sahip olmayan ilaçlar olduğu belirlendi.
İlginç bir nokta, internet üzerinden temin edilen ilaçlardan her beş tanesinden birinin tanıtım sayfasında bir dernek ya da birlik tarafından onaylandığı yazıyordu. Oysa bu dernek ya da birliklere verilen linklerin yüzde 80'inden fazlasının çalışmadığı ya da uydurma olduğu saptandı' dedi.

'EN ÇOK İKTİDARSIZLIK İLAÇLARI SATILIYOR'

Zengin, araştırmaya alınan ilaçların başında erkeklerde cinsel gücü artıran ilaçların satışının yapıldığının belirlendiğini belirterek, bu konuda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

-Yerel eczacı dernekleri, birlikleri, tabip odaları, tıbbi uzmanlık dernekleri gibi kuruluşlar bu konuda halkı uyarmalı,
-İnternet üzerinden satışı güvenli ilaç adlarını içeren listeler oluşturmalı,
-Yasal mevzuat yoksa geliştirilmesi, varsa uygulanması için baskı oluşturmalı,
-Kredi kartı şirketleri, yasa dışı ilaç satışı yapanlara servis sağlamamalı,
-Kargo şirketleri, bu tür satış yapan firmalarla çalışmamalı.


AA