Anoreksiya Erkeklerin De Baş BelasıGenellikle genç kızlarda görülen anoreksiya ya da yeme düzensizliği hastalığı, artık ideal vücuda sahip olmak isteyen erkeklerde de artarak yaygınlaşıyor.
Daily Mail Ggzetesi, İngiltere'de yapılan yeni araştırmalara göre yeme düzensizliği sebebiyle tedavi gören erkeklerin oranının son 5 yılda yüzde 67 arttığını kaydetti. Resmi rakamlara göre bu sebeple tedavi gören erkeklerin sayısı sadece bin 700 olarak gösterilse de, uzmanlar bunun sadece buz dağının görünen ucu olduğunu söylüyor. Durham'da hastanelerde anoreksiya tedavisi görenlerin yüzde 360, Londra'nın güneydoğusunda yüzde 246, Yorkshire'da ise yüzde 139 arttığı açıklandı.

YARDIM İSTEMİYORLAR

Yeme düzensizliği konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütü Beat'in Başkanı Susan Ringwood, "Erkeklerde anoreksiya hastalığının artışı aslında daha büyük problemleri maskeliyor. Çünkü erkekler genelde yardım istemeyi çok sevmez" dedi. "Vücut estetiğine dikkat etmede bir artış var ve bu kızları etkilediği gibi erkekleri de etkiliyor" diyen Ringwood, dergilerin bu artışı körüklediği görüşünde.

ONURLARI KIRILIYOR

Ringwood "Kliniklerde, çocuklara ve erkeklere daha fazla rastlanıyor. Çocukların ergenlik dönemleri boyunca yeme bozukluğuyla daha fazla karşılaştıklarını biliyoruz ve ergenlik artık 50 yıl öncesine göre 5 yıl daha erken başlıyor" diye konuştu. Uzman psikolog Frances Connan, ruh sağlığı bozukluğu ve anoreksiya hastalığı "kız hastalığı" olarak görüldüğünden, bu durumun erkekler için daha fazla onur kırıcı olduğunu kaydetti.

aktifhaber