Sezaryen, riskli haller dışında tercih edilmemeli

Sezaryenle doğum üçüncü çocuktan sonra riskli olduğundan doktorlar, sorun olmadığı sürece sezaryenla doğumun tercih edilmemesi gerektiğini söylüyor. Bu gerçeğe rağmen özel hastanelerde sezaryenle doğum yüzde 80'lere kadar çıkmış durumda.


Sosyal Güvenlik Kurumu'nun normal doğuma göre sezaryene iki kat fazla para ödemesi, özel hastanelerde bu yöntemle doğum oranını yüzde 80'lere çıkardı. Uzmanlar sezaryendeki artışı SGK'nın fiyat tarifesinin yanı sıra yeni yasalarda hata yapan doktora cezai yaptırımların uygulanıyor olması ve sürenin kısalığının da etkilediğini ifade ediyor. 2003 yılında yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre o dönemde sezaryenle doğum oranı yüzde 21,2 idi.
Kadın doğum uzmanları, sezaryenle yapılan doğumların üçüncü çocuktan sonra riskli hale geldiğini belirtiyor. İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erkut Atar, ideal bir kadının yapması gerekenin normal doğum olduğunu belirtiyor. ABD'de üçüncü çocuktan sonra sezaryene sınırlama getirildiğini kaydeden Atar, sezaryenle doğumun normale göre çok az olduğuna dikkat çekiyor.
Kozyatağı Central Hospital Genel Müdürü Mehmet Kara'ya göre, SGK'nın uygulaması değişmediği müddetçe bu şekilde yaptırılan doğumlar artarak devam edecek. SGK şu anda normal doğuma ortalama 300 YTL, sezaryenle yapılan doğuma 600 YTL paket ücreti ödüyor.
Doktorlar risksiz olan sezaryene yöneliyor
Uzmanlar sezaryendeki artışı SGK'nın fiyat tarifesinin yanı sıra yeni yasalarda hata yapan doktora cezai yaptırımların uygulanıyor olması ve sürenin kısalığının da etkilediğini ifade ediyor. Sezaryen, sıvı azalması, kordon dolanması, ters bebek gibi doğum sırasında yaşanan sorunları azaltıyor.
Fakat bunun yanında karın içi iltihaplanması, dikişlerde ve cilt altında kanama olması risklerini taşıyor. Ayrıca sezaryen ile kan kaybı, normal doğuma göre daha fazla. Sezaryen sonrası dikiş bölgesindeki sancılar 3-4 gün devam ediyor ve annenin hareketleri ile emzirmesini güçleştiriyor.
Sezaryen tercihinde nasıl yol izlenmeli? Öncelikle doktorlar, hastaya sezaryenle yapılacak ikinci ve üçüncü çocuktan sonraki doğumların riskli olduğunu belirtmesi lazım. Prof. Dr. Erkut Atar, "Hasta eğer korkudan dolayı sezaryeni tercih ediyor ve riskli bir durum taşımıyorsa doktor tarafından mutlaka normal doğuma yönlendirilmelidir. Epidural anestezi ile artık normal doğumlarda da ağrının ortadan kaldırıldığı mutlaka anlatılmalıdır." diyor. Anne adaylarının kendilerini sezaryene şartlandırmaması ve doğum öncesi süreçte kendilerini normal doğuma göre ayarlaması gerekiyor

ZAMAN