Kan testinden kanser tanısı

Bilim insanları, basit bir kan testiyle erken aşamadaki akciğer kanserlerinin saptanabileceğini ortaya koydu.
''Bilim ve Teknik''in Ağustos sayısında yer alan habere göre, Pensilvanya Üniversitesi'nden tıp doktoru Yrd. Doç. Dr. Anil Vachani ve çalışma arkadaşlarının kullandığı test, başlangıç aşamasındaki tümörün kana salgıladığı faktörleri taramak yerine hastanın kan dolaşımındaki kendi beyaz kan hücrelerindeki gen ifadelerine bakılması temeline dayanıyor. Dr. Vachani çalışmaları ile ilgili olarak, ''Bu hücrelerdeki gen tiplerinin bizlere kanserin var olup olmadığını söyleyebileceğini bulduk'' ifadesini kullandı.

Yöntemin doğruluğunu ve geçerliliğini sınamak için araştırmacılar, yaş, sigara içme durumu, cinsiyet ve ırk bakımından aynı özellikler taşıyan akciğer kanserlerinin erken evrelerindeki 44 hasta ve 52 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubu oluşturdu ve kanserin varlığını saptamada kullanılabilecek en iyi hedefi belirlemek için bir takım genetik diziler kullandı. 15 gen dizisinin yüzde 87'lik bir oranla en yüksek doğruluğu taşıdığını buldular.

Dr. Vachani, bu yaklaşımın akciğer kanseri tanısında kullanılabilirliğini daha iyi değerlendirmek için daha geniş gruplar üzerinde doğrulama çalışmaları yapmayı planladıklarını ve sonuçların umut verici olması durumunda gelecekte klinik bir deneyde sınamak istediklerini belirtti.Test. kan dolaşımındaki beyaz kan hücrelerinin gen ifadelerine bakılması temeline dayanıyor.


AA