İlaca dirençli verem

Dünya Sağlık Örgütü, ilaca dirençli verem konusunda Asya ülkelerini uyardı.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Asya ülkelerini büyüyen tehdit olan, birçok ilaca dirençli verem konusunda önlem almaları için uyardı.

DSÖ'nin Batı Pasifik bölge danışmanı Dr. Pieter Van Maaren, bazı Asya ülkelerinde birçok ilaca dirençli TB'yi (multidrug-resistant TB) tespit edecek laboratuvarların bulunmadığına dikkati çekerek, hastalığa yakalanan 150 bin kişiden sadece yüzde 1'inin uygun tedavi aldığını söyledi.

Hastalıkla etkin mücadele edilmemesi halinde öldürücü virüsün yayılabileceği uyarısında bulunan Maaren, bölgedeki hiçbir ülkenin birçok ilaca dirençli TB'yle savaş için hızlı davranmadığını ifade etti.

Asyalı liderlerin uyanması ve riskin farkına varması gerektiğini kaydeden Maaren, "Bu öksürükle çocuğunuza geçirebileceğiniz bir hastalık" dedi.

DSÖ, birçok ilaca dirençli TB'nin standart verem tedavisindeki kötü uygulama, hareketlilik, göç ve kentsel yerleşimden kaynaklandığını belirtiyor.

Birçok ilaca dirençli TB'nin, verem tedavisinde kullanılan en etkili iki ilaca da direnç gösterdiği, dünya genelindeki 9 milyon yeni verem vakasının yüzde 5'ini hastalığın bu türünün oluşturduğu, her 10 vakadan birinin Çin'de görüldüğü kaydediliyor.


AA