Acıkma hissini geciktiren makarnaGıda sıkıntısı çekilen Kuzey Kore'de, "acıkma hissini geciktiren" bir makarna türü geliştirildiği belirtildi.

Kuzey Kore kendine yetecek besini üretemediği için dış yardıma bağımlı durumda.
Japonya'da yayınlanan, Pyonyang yönetimine yakın olduğu belirtilen "Choson Shinbo" adlı bir gazetede yer alan haberde, Uzakdoğu makarnası olan "noodle"ın geliştirilen yeni türünde normalden 2 kat fazla protein ve 5 kat fazla yağ içerdiği savunuldu.

Haberde, "buğday ya da mısırdan yapılmış sıradan 'noodle' tüketildiğinde bir süre sonra miğdenin boş gibi hissedildiği, ancak soya fasulyesinden üretilen yeni türün bu acıkma hissini ertelediği" ifadesi yer aldı. Haberde, bu ürünün yakında Kuzey Kore'nin her yerinde bulunabileceği belirtildi.

Kendine yetecek besini üretemediği için dış yardıma bağımlı olan Kuzey Kore'de, 1990'lardan bu yana 1 milyon civarında kişinin gıdasızlıktan öldüğü tahmin ediliyor.

Dünya Gıda Programı, geçen ay yaptığı açıklamada, 2007'deki şiddetli yağışların ardından Kuzey Kore'de, 6 milyon kişinin acil gıda yardımına muhtaç olduğu uyarısında bulunmuştu.

24-08-2008, Pazar

AA