Sağlık için haftada 3 gün yürüyüş şart


Damar, kalp ve beyindeki hastalıklara karşı büyük önemi olan yürüyüşün iki gün arayla haftada 3 gün en az 30’ar dakika yapılması gerektiği belirtildi.


KONYA - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Gökbel, hareketsiz yaşamın insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için düzenli olarak spor yapmanın önemine dikkat çekti.

AA


Prof. Dr. Hakkı Gökbel, haftada en az 3 gün yürüyüş yapmanın birçok hastalığa iyi geleceğini kaydetti. Pratik ve kolay yapılabilecek egzersizlerin seçilmesi gerektiğini vurgulayan Gökbel, “yürüyüş ve koşu tercih edilebilecek egzersiz türleridir. Eğer imkan varsa yüzme de tercih edilebilir. Yaş gruplarına göre hangi sporun yapılacağı belirlenmelidir. Bazı yaş grupları için yoğun bir egzersiz sayılmaması nedeniyle yürüyüş yeterli olmayabilir. Bu yaş gruplarında daha yoğun egzersizler tercih edilebilir” diye konuştu.

Gökbel, düzenli olarak yürüyüş yapılmasının önemini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“2 gün arayla haftada 3 gün en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı. Düzenli olarak yürüyüş yapıldığında kaslar ve dolaşım sistemi olumlu etkilenecektir. Koroner kalp hastalıklarının önüne geçilebileceği gibi kalbin düzenli çalışması da sağlanır. Yürüyüş, damar sertliğine, kalp, beyin ve damar hastalıklarına iyi geldiği gibi vücutta olumlu değişiklikler de sağlar.”

Düzenli yürüyüş yapmanın kişinin psikolojisine de olumlu katkı sağlayacağını dile getiren Gökbel, “şişmanlamayı engelleyen ve vücutta yağ oranını azaltan egzersizler, aynı zamanda kişinin psikolojisinde de pozitif etkiler yaparak kendini mutlu hissetmesini sağlar. Sürekli yürüyüş yapan kişiler, gündelik aktivitelerde daha az yorgunluk hissi duyarlar” diye konuştu.

KOŞU BANDI TERCİH EDİLEBİLİR

Yürüyüşün açık alanda yapılmasını önerdiklerini belirten Gökbel, uygun koşullar olmadığı takdirde koşu bandının da tercih edilebileceğini bildirdi. Ancak en idealinin yürüyüşün açık alanda yapılması olduğunu vurgulayan Gökbel, şunları kaydetti:
“Bunun için uygun bir parkura ihtiyaç vardır. Büyükşehirlerimizin çoğunda yürüyüş için uygun alanlar bulunmuyor. Nüfus yoğunluğunun ve trafik akışının fazla olduğu olumsuz koşullar yürüyüş için tercih edilmemeli. Yine aynı şekilde çok soğuk ve çok sıcakta da yürünmemeli. Böyle durumlarda koşu bandında bu egzersiz yapılmalı. Üstelik son teknoloji ürünü olan koşu bantlarının birçok özelliği de yürüyüş için ideal koşulları oluşturuyor. Yürüyüş hızının artırılması, eğimin artırılarak rampa oluşturulması ve kalp atışlarının ölçülmesi koşu bantlarının sağladığı avantajlar arasında.”

Yürüyüşün son derece risksiz bir egzersiz olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Gökbel, “40 yaşın altında ciddi sağlık sorunları olmayan herkes yürüyüş yapabilir. Ancak rahatsızlığı olanlar ve 40 yaşın üzerindekiler sağlık kontrolünden geçtikten sonra doktor tavsiyesinde yürüyüşe çıkmalılar” diye konuştu.