Egzersiz yapmak sivrisinekleri çekiyor


Bir sivrisinek açısından egzersiz yapan bir insanın vücudu, uzanmış yatan bir insanın vücudundan daha çekici

Sivrisinekler bazı insanları daha çok tercih eder

Ama bunun nedeni kaslı ve sportif bir vücut yapısına sahip olmanız değil! Wisconsin Üniversitesi’nden Prof. Susan Paskewitz’e göre, sivrisinekler, bulması kolay insanları ısırma eğiliminde. Bazı insanlar sivrisineklerin daha çok hoşuna gidiyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla vücut ısınızın yüksekliği ve vücudunuzun yaydığı koku.

Üniversitenin websitesinde açıklanan bilgilere göre vücut ısısı, nefesteki karbondiyoksit miktarı ve laktik asit gibi bazı cilt kimyasalları; sivrisinekleri yönlendiren faktörler arasında.
Egzersiz yapan bir insanda, sivrisineği cezbedecek her türlü unsur en üst düzeye çıkmış oluyor.

Çiçek kokulu deodorantların da sivrisineklerin dikkatini çektiği yolunda bazı teroiler var, ancak bunlar henüz kesinleşmiş değiller. Sivrisinek kovucu solüsyonların cilde sürülmesi faydalı olmakla birlikte yüzde yüz bir etki sağladığını söyleyemeyiz. Ancak sivrsisinek ısırıklarından korunmada hala en etkili yöntem de onlar.

Cilde ökaliptus sürülmesi de etkili olabiliyor ama bunun etkisi maalesef uzun sürmüyor. Yaz gecelerinde alkol almayı tercih eden biriyseniz, alkol almayan insanlara oranla sivrisineklere biraz daha çekici görüneceğinizi de unutmayın.


Güncel.net