'On line' kan temini

09-09-2008, Salı

AAKızılay'ın geliştirdiği proje ile kan stokları tek merkezde toplanacak ve talep edilen yerlere gönderilecek.
Türk Kızılayı, 'On line' sistemle, artık hastanelerin haftalık kan ihtiyacını bilgisayar kayıtlarından tespit ederek, belirlenen miktardaki kanı ilgili kuruma doğrudan ulaştıracak.

Projeyle ilgili pilot uygulama, Eskişehir ve Kayseri'de başlatıldı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, kan toplamada tek yetkinin Türk Kızılayına ait olduğunu hatırlattı.

'KANIMIZIN YETMEMESİ KANIMIZA DOKUNUYOR'

Türkiye'de gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için toplanan ve saklanan kan miktarının ulusal ihtiyacı karşılayamadığına dikkati çeken Küçükali, ''Kanımızın yetmemesi kanımıza dokunuyor'' dedi.

Hasta yakınlarının genellikle kanın temininde sıkıntı yaşadığını kaydeden Küçükali, kan temininde bağışların yanı sıra ''kana kan'' yöntemine de başvurulduğunu hatırlattı. Küçükali, bu yönetme göre, hastanelerin talepte bulunanlara ''üç kişinin bağışta bulunması'' koşuluyla kan temin ettiklerini söyledi.

ON LİNE SİSTEMDE PİLOT UYGULAMA

Tekin Küçükali, kan temininde hem hasta yakınlarının mağdur olmamaları hem de kan stoklarının tek bir merkezde toplanabilmesi için hazırladıkları proje doğrultusunda Eskişehir ve Kayseri'de pilot uygulama başlattıklarını kaydetti.

'On line' sistem olarak özetlediği projeye göre, ''hastanelerin haftalık kan ihtiyacının merkezi olarak bilgisayardan belirlenerek temin edildiğini'' anlatan Küçükali, talep haricinde acil durumlarda da kanın kurye aracılığıyla hastaneye gönderildiğini belirtti.

Küçükali, birçok ülkede kullanılan ve hastanelerle ''on-line'' bilgi alışverişi sağlayacak sistemi şöyle anlattı:

''On-line sistemle hastanelerin ne zaman, hangi ameliyatı, operasyonu yapacağını kendi ekranlarımızda görebiliyoruz. İhtiyaç duyulan kan ürünleri ne kadarsa bunu belirliyor ve onların acil çağrı yapmasına fırsat vermeden kanı 1-2 gün öncesinden söz konusu hastaneye teslim ediyoruz. Talep yetmediğinde de ek olarak istenilen takviye kan ürününü gönderiyoruz."