Sekiz mucize gıdaTaze elma en büyük C vitamini kaynaklarından biri olmakla beraber hücreleri ve damarları koruyucu etkisi vardır.


Uzmanlar, sağlıklı yaşam için her zaman kolaylıkla bulunabilen en sağlıklı sekiz gıdayı açıkladı.

İçinde bol miktarda kalsiyum,potasyum ve lif bulunan brokoli kalp rahatsızlıkları ve kanserden koruyucu özelliklere sahip.

Mayo Clinic uzmanlarına göre günün en önemli öğünü kahvaltı. Zayıflamak isteyen bir kişi için kilolarını kontrol etmenin tek yolu sağlıklı bir kahvaltıdan geçiyor.

İşte uzmanlardan sağlıklı yaşam için öneriler:

SAĞLIKLI KAHVALTI

3 gruptan bir besin seçin

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için şart olan kahvaltıda, aşağıdaki üç besin grubundan birer besin maddesi seçilmesi gerekiyor:

- Sebze ve meyveler: Taze sebze ve meyveler, sebze-meyve püreleri ya da şeker eklenmemiş meyve suyu.

- Tahıl: Bir çeşit tahıl ekmeği, mısır gevreği ya da bir çeşit çörek

- Süt ürünleri: Az yağlı peynir, az yağlı bir kase yoğurt ya da yağsız süt

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 8 MUCİZE GIDA

İşte Mayo Clinic uzmanları tarafından önerilen ve her zaman kolaylıkla bulabileceğiniz en sağlıklı 8 gıda.

Kırmızı mercimek: Çok iyi bir demir, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Düşük kalorilidir. Kronik rahatsızlıklardan ve kanserden korur. İçerdiği fosfor sayesinde hafızayı dinç tutar.

Elma: Bünyesinde barındırdığı pektin isimli maddeyle kötü kolesterol ve glükoz seviyesini düşürür. Tazesi en büyük C vitamini kaynaklarından birisidir. Hücreleri ve damarları koruyarak vücuda demir girişini kolaylaştırır.

Yaban mersini: İdrar yolu iltihabından korur. Hafızayı geliştirir. Sağlıklı yaşlanma sağlar. Çok düşük kaloriye sahip olup, lif ve C vitamini açısından zengindir.

Brokoli: İçinde bol miktarda kalsiyum, potasyum ve lif olması sayesinde kalp rahatsızlıkları ve kanserden korur. Hücreleri hasardan korumaya yarayan A ve C vitamini açısından zengindir.

Badem: Yemişler arasında en fazla kalsiyumu bünyesinde barındırır. Lif, magnezyum ve demir bakımından zengindir. En iyi protein kaynaklarından biridir. Kolestrerol seviyesini düşürür.

Somon: Mükemmel bir Omega-3 kaynağıdır. Tansiyonu düşürür, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Çok az doymuş yağ ve kolesterol içerir.

Ispanak: A, B, ve C vitaminleri ile demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır. Bağışıklık sistemini canlandırır, deri ve saçları sağlıklı tutar.

Sebze suyu: Likopen açısından son derece zengindir. Kanser ve kalp krizinden korur.Vatan