Menapoz yaşanması gereken süreçtir


Menopoz öncesi ve sonrasında kadınların beden ve ruhlarında önemli değişiklikler ortaya çıkabiliyor.Bu değişikliklerin birkaç istisna dışında- çoğunun fizyolojik olduğundan kuşku duymayın. Menopoz her kadının yaşaması gereken doğal bir süreçtir. Onu bir hastalık, bir sağlık sorunu sanmayın. Menopozda ortaya çıkan sorunlarından bazıları yaşam kalitesini azaltmakta, hayatın tadının-tuzunu az da olsa kaçırmaktadır.

Özellikle erken dönemde ortaya çıkan uyku kaçmaları, ateş basmaları, terleme atakları, öfke nöbetleri ve alınganlıklardan hiçbir kadın (ve erkek) hoşlanmaz. Menopoz sürecinde ortaya çıkan bu erken dönem belirtilerinin de kemik yoğunluğunun azalması, kolesterol yükselmesi, cilt yaşlanması gibi uzun dönem işaretlerinin de yönetilebilir sorunlar olduğunu bilmenizde fayda var.

HORMON: BAŞLAMAK DA BIRAKMAK DA DERT Hormon yerine koyma tedavisine ilişkin gelişmeler biz hekimlerin de kadınların da kafasını karıştırdı, karıştırmaya da devam ediyor. Eskiden hormon destekleri ile kolayca baş edilen bazı menopoz sorunlarının şimdi ve bundan sonra nasıl yönetileceği önümüzdeki dönemin en önemli tartışma konularından biri haline geliyor.

Hormon yerine koyma tedavileri hangi hastalarda, ne süre ile uygulanabilir? Bu tedaviden ne zaman kesinlikle uzak durulmalıdır. Tedavinin sonlandırılması gerektiğini gösteren işaretler nelerdir? Hormon tedavisi yerine bitkisel kökenli fitosterollerle (bitkisel östrojenlerle) yapılan destekleme çalışmaları ne kadar etkili ve yararlıdır? Hormonun yasak olduğu koşullarda bu destekler rahatça kullanılabilecek midir? Bu soruları daha da çoğaltabilirsiniz. Yanıtlarını almakta oldukça zorlanacağınız bu sorularınıza en doğru çözümlerin kadın hastalıkları uzmanlarınca verileceğinden ise hiç kuşkunuz olmasın. Kararı onlarla birlikte vermelisiniz.

HORMON KULLANMAK NE ZAMAN DAHA AKILCI
Menopozun geçici işaretleri olan ateş basması, çarpıntılar, gece terlemeleri, uykusuzluk, bellek zayıflaması, sıkıntı hali, cinsel istek kaybı gibi belirtiler menopoz virajına giren kadınları en çok üzen sorunlardır. Bu geçici belirtiler menopozdan bir süre önce başlamakta ve menopozu takip eden birkaç yıl içinde ortadan kalkmaktadır.

Uzmanlar hormon yerine koyma tedavilerini özellikle bu kısa süreli problemleri şiddetli yaşayan kadınlarda kullanmak eğilimindeler. Özellikle ateş basması ve terleme belirtilerinde hormon yerine koyma tedavileri daha etkili gibi görünmektedir. Risk/yarar oranı dikkate alındığında hormon kullanımının en etkili hedeflerinden biri yukarıdaki iki temel parametredir.

Özellikle ateş basmasının giderilmesi hormon yerine koyma tedavilerinin reçetelenmesinde en belirgin faktördür. Hormonal destekler bu rahatsız edici belirtileri hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Bazı uzmanlar vajinal kuruluk ve cinsel organlarda oluşan değişimleri yavaşlatmak, ortaya çıkan sorunları hafifletmek amacıyla da kısa süreli hormon tedavilerinden istifade edebiliyor.

Menopoz sürecinde ortaya çıkan sorunların çoğunun geçici olduğunu, bu sorunların çözümünde size en doğru rehberliğin takibinizi üstlenen kadın hastalıkları uzmanı tarafından yapılacağını unutmayın.

Osman MÜFTÜOĞLU

ensonhaber