Bebek engel tanımaz


Hiç spermi bulunmayan bir erkek dahi çocuk sahibi olabilir* Spermim yeterli olmasa da çocuğum olur mu?
Evet. Ancak öncelikle iyi bir muayeneden geçmeli ve tanı belirlenmelidir. Eğer etkene yönelik tedavi şansı yoksa o zaman Mikroskopik TESE ile Mikroenjeksiyon yöntemi denenebilir. Erkeklerde çocuk sahibi olamamanın çeşitli nedenleri vardır. Hormonal etkenler; genellikle doğumsal veya genetik bazı hastalıklar nedeniyle hormonal yetersizliklerin oluşarak, sperm üretiminin düzeninin bozulmasıdır. Testise ait nedenler ise en sık görülenlerdir: Testisin torbalara zamanında (doğumda veya en geç 1 yaşın sonuna kadar) inememesi, geçirilmiş bazı sistemik hastalıkların testislerde küçülmeye yol açması, kemoterapiler, çocuklukta geçirilen bazı ameliyatlar veya komplikasyonları, varikosel. Testisten sonraki kanallarda görülebilecek (epididim) kanal tıkanıklıkları, kanalların anatomik yetersizliği veya yokluğu, kanal kistleri, idrar kanalı darlıkları, üretral enfeksiyonlar, cinsel fonksiyon yetersizliği. Günümüzde sperm analizinde hiç sperm görülmeyen hastaların bile çocuk sahibi olma şansı vardır. Bu yöntem Mikroskopik TESE denilen, testisin içinde ameliyatla sperm hücrelerini mikroskopla araştırıp bulma yöntemidir. Başarı şansı bulunan ve böylece de sizin gibi çocuk sahibi olamayacağını düşünen birçok erkeğe umut ışığı olan bir yöntemdir. Başarı şansı yüzde 40'lar civarındadır. Bu yöntem, ürolog, jinekolog ve embriologların ekip olarak, konuyla ilgili bir merkezde yapacakları bir işlemdir.

* Ben 17 yaşında bir genç kızım. Sormak istediğim, kızlık bozulunca hamile kalınır mı?
Kızlık bozulması ile gebe kalmak farklı şeylerdir. Vajen içine boşalmadan da kızlık bozulabilir. Bir kadının gebe kalabilmesi için yumurtlama döneminde ilişkiye girmesi gereklidir. Ayrıca gebelik oluşturma potansiyeli olan bir çiftin korunmasız bir adet döngüsünde yeterli sayıda ilişkide bulunması durumunda bile, kadının gebe kalma şansı yalnızca yüzde 20-25'tir. Buna göre gebeliği planlayan bir çiftin bunu 4-5 ayda başarması gerekir. Ancak her kadında bu süre içerisinde gebelik oluşmaz.

* Merhaba, ben üç yıllık evliyim. Adet dönemlerim normal. Doktor tavsiyesi ile üç aylık doğum kontrol iğneleri kullandım. Şimdi bebek sahibi olmak istiyorum. Bu ne zaman mümkün olur?
Üç aylık iğneler kesildikten sonra yumurtlamanın geri dönmesi bazen 9 aya kadar gecikebilir, bazen de ilacın etkisinin bitmesinden hemen sonra yumurtlama olur, bu ilaçlar asla kısırlığa neden olmazlar.

ensonhaber