Jinekolojide ROBOTİK Uygulama


Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde, ameliyatlarda robotik cerrahi kullanılıyor.


AA muhabirine bilgi veren Kadın Doğum Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Göçmen, Türkiye'de robotik cerrahi uygulamasının jinekolojide ilk kez kendileri tarafından kullanıldığını bildirdi.

Göçmen, robotik cerrahi ameliyatlarına ilk olarak üroloji alanında başlandığını hatırlatarak, bu yöntemin artık jinekolojide de uygulanmaya başlandığını kaydetti.

2 HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İlk olarak, dünyanın en gelişmiş ameliyat robotu ''Da Vinci'' kullanılarak rahim ağzı kanseri olduğu fark edilen 35 yaşındaki hastanın ameliyat edildiğini ifade eden Göçmen, ardından çok sayıda miyomu bulunan bir ve nedeni belirlenemeyen kanamaları olan 2 hastanın daha robotik cerrahi müdahale ile sağlığına kavuşturulduğunu anlattı.

Ahmet Göçmen, bu tür ameliyatların Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

HASTA DAHA ÇABUK İYİLEŞİYOR
''Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, rahim alınma ve miyom (küçük kist) ameliyatları gibi açık ya da kapalı şekilde yapılabilen tüm operasyonlar, artık robotik olarak yapılabilmekte. Biz de Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği olarak bir ilki gerçekleştirerek robotik jinekolojik cerrahiye başladık. Bu tür ameliyatlar genelde bir santimetrelik deliklerden karın boşluğuna girilerek yapılıyor. Karın açılmadığı için bu yöntemde enfeksiyon riski çok düşüktür. Hastalar ameliyat sonrası açık ameliyatlara göre çok erken ayağa kalkar, günlük işlerini yapabilecek hale gelir ve işlerine başlarlar.''

KONFORLU AMELİYAT
Prof. Dr. Göçmen, ulaşılması güç, insan elinin bile giremeyeceği bölgelere robotla girebildiklerini ve ameliyatı üç boyutlu görmenin de cerrah açısından ayrı bir avantaj olduğuna dikkat çekerek, ''Dokular büyütülerek mikroskop altında açık cerrahide göremediğimiz anatomik detayları görmekte ve daha güvenli bir ameliyat yapabilmekteyiz'' diye konuştu.

Göçmen, cerrahın konsol başına oturarak ameliyat yaptığını, bu durumun kullanılan aletlerin kontrolsüz hareket etmesini engellediğini ve hem hasta, hem de hekim adına konforlu ve güvenli bir ameliyat yapılabildiğini vurguladı. (AA)

ensonhaber