Doktorlardan vitamin uyarısı


Market ve eczanelerden gelişigüzel satın alınan vitaminler, yarardan çok zarar getiriyor.Doktorlardan vitamin uyarısı... Yetişkinlerin çoğu doğal gıdalardaki vitamin ve minerallerin vücut tarafından yeterli emilmediği veya kullanılmadığı endişesiyle vitamin desteği alıyor. Oysa market ve eczanelerden gelişigüzel satın alınan vitaminler, yarardan çok zarar getiriyor.

KEMİKLER ERİYOR
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Gül Öz, “Vitaminler doğrudan enerji kaynağı değil, günlük gıdalarla alınan besin öğelerdir” diyor ve uyarıyor: İshal, karaciğer bozuklukları, kemik gücünde azalma hatta kansere varan hastalıklarla karşı karşıya gelebilirsiniz.


Toksik etkileri var
TÜRK İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen 10. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi’nde konuşan Doç. Öz, vitaminler konusunda bazı uyarılarda bulundu.
Türkiye’de normal sağlıklı yaşayan, sağlıklı beslenen bir kişinin ek vitamin almasına gerek yok. Doktora başvurmadan kimse vitamin kullanmamalı.
Bir hastalık veya eksiklik söz konusu değilse ‘mega doz’larda vitamin almak şart değil. Bir vitaminin aşırı yüksek dozda alınması, başka bir vitaminin miktarı normal olsa bile kullanımını engelleyebileceği için her vitaminin dengelenmiş düzeyleri izlenmelidir.
Aşırı miktarda mineral alımı özellikle gebe ve süt veren kadınlarda, çocuklarda ve yaşlılarda riskli olabilir.
Karaciğerde depolanan A vitamini hiç vitamin almayan bir kişi için 5-10 ay, D vitamini ise 2-4 ay yeterlidir.

ensonhaber