Bedensel engelliler ruhsal engelleri aşıyor


B&B Psikolojik Danışmanlık, 2 Kasım 2008 tarihinden itibaren bedensel engellilere grup terapileri uygulayacak..Bedensel ve ruhsal donanımlarla yerküreye gelen insanoğlu yaşamın tüm zorlukları ile baş edebilmek, kendini gerçekleştirip yaşamını mutlu olarak sürdürmek amacındadır. Bu amacına ulaşmak niyetinde olan insan donanım anlamında bazı sıkıntılara düşebilmektedir. Bunlar bedensel ve ruhsal engellerdir.

Bedensel engeller herkes tarafında bilinmektedir, bunlar hareket yeteneğini önemli ölçüde zorlaştırmaktadır. Günümüzün teknolojik olanakları ile bu sorun önemli ölçüde aşılmaya çalışılmaktadır, fakat bu olanaklardan yararlanma maddi olanaklarla çok yakından ilgilidir ve bazen bu sorunu aşabilmek için maddi engelleri de aşmak zorunluluğu vardır. Bu ekonomik engelleri aşabilmeleri için insanlara önce üretim olanakları yaratmak ve bu mümkün olmuyorsa kendilerine bu konuda yardımcı olmak tüm insanlığın sorumluluğundadır. Bazen bu zorluklar böyle bir duruma maruz kalan kişilerin ruhsal donanımlarını da tahribata uğratmakta olup asıl sorun belki de burada başlamaktadır. Kişi hayattan zevk alamamakta, içe kapanmakta ve giderek mutsuz olmaktadır.

Hiçbir bedensel engeli olmayıp da karşılaşılan yaşamsal olaylar karşısında ruhsal tahribata uğrayıp ruhsal engelli duruma gelen insanların sayısı da hiç de azımsanılacak boyutta değildir. Ruhsal travmaların yarattığı ruhsal engeller aşılmadığı sürece kişi tüm performansı ile çalışamamakta, kendisini gerçekleştirme sorunu yaşamakta, içe kapanmakta ve mutsuz olmaktadır. İster bedensel ister ruhsal engelli olsun kişinin öncelikle yaşamdan ne istediğini düşünüp kendisine bazı amaçlar belirlemesi gerekiyor. Ayrıca toplumun tüm katmanlarının bedensel ve ruhsal engelleri olan kişileri topluma kazandırmak için gereken hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Çünkü ziyan edilecek tek bir insan gücü yoktur.

Yaşamında ruhsal ya da bedensel engeller yaşayan kişini öncelikle bu durumunu olduğu gibi kabullenmesi gerekmektedir. Bunu kabullenmek asla bir yenilgi olmayacaktır. Kabul aşamasından sonra değiştirilebilecekler ve değiştirilemeyecekler üzerinde düşünülmelidir. Sonrasında ise kişi amaçlar belirleyerek elindeki olanakları ile elinden gelenin en iyisi yapmak gayreti içerisinde olmalıdır. Bu noktada başarıyı tanımlamak gerekirse; başarı kişinin elinden gelenin en iyisini tam kapasitesini kullanarak yapabilmesidir.

Toplumun, insanlığın her bir yüreğe ihtiyacı vardır ve tek bir insan gücü ziyan edilemez…

Not: Toplumsal sorumluluklarımız bağlamında kurum olarak Türkiye Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği bünyesinde 2 Kasım 2008 tarihinden itibaren engelli vatandaşlarımıza grup terapileri uygulayacağız. Katılmak isteyenler dernekle iletişime geçebileceklerdir.

Saygılarımızla
B&B Psikolojik Danışmanlık

ensonhaber