Beslenmenize dikkat edin


Türk insanının düzensiz beslenmesinin böbrek rahatsızlıklılarını tetiklediği bildirildi
Türkiye'deki böbrek rahatsızlıklarının neredeyde yarısı şeker hastalığından kaynaklanıyor. Uzmanlar, kronik böbrek rahatsızlığı olan hastaların beslenmelerine son derece dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Alanya Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi Sorumlusu Dr. Kutlay Gökçe, böbrek yetmezliğinin başlıca nedeninin şeker hastalığı olarak bilinen "diyabet" olduğunu söyledi. Kutlay, dokuların uyuşması halinde böbrek ve pankreas nakliyle şeker hastalığının önlendiğini anlattı. Kontrolsüz beslenen diyabetlilerde yüksek tansiyonla birlikte böbrek fonksiyonlarında bozukluklar görüldüğünü dile getiren Kutlay, her 3 diyabetliden birinde böbrek yetmezliği görüldüğünü kaydetti. Kutlay, "Böbrek taşı, enfeksiyon, prostat, şeker ve tansiyonun böbrek rahatsızlığına neden oluyor. Özellikle diyabetliler beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmeliler. Karbonhidrat (tahıl) ağırlıklı bir beslenmeden, unlu mamullerden, hazır yemeklerden uzak durmalılar. Bir günde 3 - 4 kere yağlı ve etli pilav yemek diyabet, kolesterol ve yüksek tansiyon riskini artırıyor. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak istiyorsak bol bol su içerek sebze ağırlıklı beslenmeliyiz." dedi.

"BÖBREK HASTALARI ULUSAL KADAVRA LİSTESİ'NE KAYILARINI YAPTIRSIN"

Dr. Kutlay Gökçe, Türkiye'deki 45 bin kronik böbrek hastasının nakillerinin daha çabuk gerçekleşmesi için Ulusal Kadavra Listesi'ne kayıtlarını yaptırması gerektiğini hatırlattı.
Nakillerin yakınlarından ya da beyin ölümü gerçekleşen hastalardan alınan böbrekle yapılabildiğine dikkat çeken Gökçe, "Bu nedenle böbrek hastalarının Ulusal Kadavra Listesi'ne kaydolması gerekiyor. Bu listeye kaydolan hastalardan uygun olanlara nakil yapılıyor. Beyin ölümü olduğu zaman gerekli tahlilleri Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderiyoruz. Daha önceden yapılan test sonuçlarına göre buradan giden doku ile uygunluk sağlayan 7 -8 kişi hastaneye çağrılıyor. Gelen kişilerden hangisi en uygunsa, o kişiye nakil yapılıyor" diye konuştu.
Alanya'da organ nakli bekleyen 200 hasta olduğunu belirten Gökçe, 2007 yılı içerisinde beyin ölümü gerçekleşen 5 kişiden 10 böbrek ve 3 karaciğer nakli gerçekleştirdiklerini aktardı. Gökçe, nakillerle 13 kişinin yeniden hayata tutunduğunu belirtti. Son 3 yılda ilçede 600 kişinin organlarını bağışladığını kaydeden Gökçe, 2008 yılı içerisinde yaklaşık 250 kişinin organ bağışı formu doldurduğunu sözlerine ekledi.

ensonhaber