Az uyku göğüs kanseri yapıyor


Günde 6 saatten az uyuyanlarda göğüs kanseri riski %62Günde 6 saatten az uyuyanlar kadınların göğüs kanseri olma riskinin yüzde 62 olduğu açıklandı.
8 yıllık periyodlarla, yaşları 40 ila 79 arasında olan 24 bin kadın üzerinde araştırma yapan Japonya'daki Tohoku Üniversitesi Tıp Yüksek Okulu araştırmacıları, geceleri 6 saatten daha az uyuyanların, 7 saat uyuyanlara göre göğüs kanseri olma riskinin yüzde 62 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.
Araştırmacılar, melatonin hormonunun uyku süresi boyunca beyni koruduğunu ve hücre çoğalmasını uyararak kanser hücresi çoğalma hızını arttıran östrojen hormonunu bastırdığını belirterek, bu sebeple uyku bozukluğunun kanser riskini arttırdığını ifade etti.
İngiltere Kanser Araştırma Merkezi'nin Bilim Müdürü Henry Scowcroft, "Bu bulgunun tek başına kansere yol açacağını söylemek için henüz erken, bu konuda kilo, spor ve alkol alımı gibi yaşam faktörlerini de ele almak gerekir" dedi.
Loughborough Üniversitesi'nden Profesör Jim Home ise, "Araştırmada görülen kanser vakaları az. Ben uyku süresi 5 saatin altında olanlarda kanser riskinin daha fazla olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. (İHA)

ensonhaber