Organ bağışında patlama


2008 yılının 10 ayında Van'da 23 kişi organ bağışında bulundu. CNA'nın haberi.

04.11.2008 16:532008 yılının 10 ayında Van’da 23 kişi organ bağışında bulundu. 3 – 9 Ekim Organ Bağışı haftası nedeni ile organ bağışının önemi ile ilgili basın açıklaması yapan Sağlık İl Müdürü Ahmet Özer, Türkiye genelinde 40 bin kronik böbrek hastası olduğunu ve bu hastaların diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamlarını sürdürdüklerini hatırlattı. Organ bağışının çok önemli olduğunu belirten Özer, Organ bağışı konusunda duyarlılığın artması gerektiğini kaydetti.FOTOĞRAF VE HABER: CNA

3 – 9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeni ile Sağlık İl Müdürlüğü, bir basın açıklaması yaparak, Organ bağışının önemine değindi. Ülkede 40 bin kronik böbrek hastasının olduğunu ve bunların diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, aynı zamanda kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalarında organ nakli beklediklerini hatırlattı. 2008 yılında Van’da 23 kişinin organ bağışında bulunduğunu söyleyen Sağlık İl Müdürlüğü, organ bağışı bekleyen hastaların tek umudunun bu konudaki duyarlılığın artması olduğunu kaydetti.


Sağlık Müdürü konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi, “3-9 Kasım tarihleri ülkemizde “ Organ ve Doku Bağışı haftası” olarak kutlanmaktadır. Organ transplantasyonu veya organ nakli en basit tanımıyla insan vücudunda fonksiyonunu yerine getiremeyen organ veya dokunun yerine canlıdan veya kadavradan (vefat eden insan) alınan organ veya dokunun nakledilmesidir.Organı veren insanın hayati fonksiyonlarını tehlikeye sokmadan yapılan bir nakil işlemidir.

40 BİN BÖBREK HASTASI VAR


Ülkemizde organ nakli bekleyen çok sayıda hasta olmasına rağmen bağış oranı oldukça yetersizdir. Ülke genelinde yaklaşık 40000 kronik böbrek hastası diyaliz makinesine bağımlı olarak yaşamını devam ettirmektedir. Bunların dışında ileri evre kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalar da organ nakli beklemektedir.

Günümüzde böbrek dışında kalp, akciğer ,karaciğer, pankreas gibi organların ve kalp kapağı ,göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuların nakilleri yapılmaktadır.Türkiye’de 1979 yılında çıkarılan 2238 sayılı yasa ile organ ve doku nakilleri düzenlenmiştir.18 yaşını doldurmuş akli dengesi yerinde olan sağlık durumu elverişli herkes organ bağışında bulunabilir. Organ bağışları hastaneler, il sağlık müdürlükleri, organ nakli merkezlerine yapılabilir. Yapılan bağış sonrası kişiye verilen “organ bağış kartının” sürekli taşınması önemlidir.Son yıllarda yapılan kampanyalar sonucu ilimizde organ bağışı yapan kişi sayısı 301’e ulaşmış 2008 yılı 10. ayı itibariyle yıl içinde 23 kişi organ bağışında bulunmuştur. Halkımızın organ ve doku bağışı konusuna duyarlılığı, binlerce organ bekleyen hastanın ve ailelerinin tek umududur.”


Cemal AŞAN - VAN- CNA