Doğum çatlaklarının ilacı


Anne adayı kilo almaya başladığında çatlaklar oluşmaya başlar


Hamileliğin ilerleyen aylarında az veya çok herkeste ödem (şişme) görülür. Bu kimi günler artar, kimi günler azalır. Biraz ayakta durunca veya akşamları çoğalabilirken sabah her şey normale dönebilir. Kalp veya böbrek rahatsızlığı olduğunda ise vücut daha fazla su toplar ve şişkinlik ciddi boyutlara ulaşır. En iyisi ödem başladığında hekime danışmaktır.

Ödem konusunda tavsiyeler
1-Genelde tükettiğiniz tuzu azaltın. Tuz suyu tutar ve daha çok ödem oluşmasına neden olur.
2-Hekiminizin önerdiği egzersizleri ihmal etmeyin. Egzersiz kan dolaşımını düzenler, sıvıların ayak bileklerinde ve ayaklarda birikmesini önler, karın kaslarını kuvvetlendirir ve doğumu kolaylaştırır.
3-Ödem söktüren ilaçlar kullanmayın. Bu tür ilaçlar vücut sıvısının atılmasına yol açar ve bebek için tehlikeli olur.
4- Gün içinde her oturduğunuzda ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırıp uzatın. Gece yatarken ayaklarınızın altına yastık koyun. Bu tedbir ödemin çözülmesine yardımcı olur.

Çatlaklar:
Çatlaklar oldukça yaygın bir sorundur. Neredeyse bütün gebelerde en azından karın bölgesinde çatlamalar görülür. Bunların tıbbi adı "stria"dır. Nedeniyse gayet açıktır. Biraz kilo alındığında deri gerilir ve esner. Fazla kilo alındığında bu durum deriyi daha çok zorlar esneme yetersiz kalır. Gebelikte karın ve göğüsler çok büyüyünce gerilen deri çatlar. İlk belirtiler hamileliğin altıncı ve yedinci aylarında pembe eflatun arası bir renkte başlar (Bu aşamada bir cildiye uzmanı tarafından bebeğe zarar vermeden tedavi edilebilir). Giderek mor bir renk alır. En sonunda beyazlaşır. Bu aşamadan sonra genellikle kalıcı olur. Bazı kremler gebelik boyunca düzenli olarak kullanılırsa nispeten yararlı olur. Gebe kadınlardaki çatlaklar henüz pembe veya mor renkteyken tedavi edilmeleri daha kolaydır. Bu çatlakların tedavisi için birçok yöntem denense de henüz kesin bir çözüm bulunabilmiş değildir. Buna rağmen peeling ve mikrodermabratyon tedavileri birçok durumda yararlı olabilmektedir.
GEBELİKTE KAŞINTI
Sadece ilk gebeliğe özgü bir sıkıntıdır. Genellikle ilk gebeliğini yaşayan bazı anne adaylarında kaşıntılı kızarıklıklar görülür. Bunlar karın bölgesindeki izlerden başlar kalçalara ve kollara doğru yayılır. Doğumdan sonra bir kaç hafta içinde kaşıntılar kendi kendine kaybolur. İlginç olan bu tip sıkıntıların ikinci hamilelikte tekrarlanmamasıdır. Aşırı kilo alan gebelerde veya ikiz gebeliklerde bu tür kaşıntı ve kızarıklıklara çok daha sık rastlanır.

ensonhaber