Gençlerin enerjisi neden bu kadar düşük?


Şimdiki gençler sorumluluk almaktan neden kaçıyor? Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil yazdı..

10.11.2008 10:38

Biz ne yaptık bu çocuklara. Neden bu kadar yorgun, mutsuz ve tembel oldular. Keyif etmeye, kafelere gitmeye gelince hepsinin enerjisi var ama iş yapmak, çalışmak deyince hep yorgunlar. Hemen uykuları geliyor. Daha işe başladıkları gün emekli olmayı hayal ediyorlar. Sorumluluk almak istemiyorlar, azıcık işte sıkıya geldiler mi kırk bahane bulup oradan ayrılıyorlar. Kültür sıfır. Hiç umumi bir yerde gazete okuyan genç gördünüz mü? Ya evinizde? Haberleri izliyorlar mı? Bazı kelimelerin anlamlarını bile bilmiyorlar. İnternete takılanlar abuk sabuk sitelerde banal konularla daha da anti sosyalleşiyorlar. Kazık kadar gençler habire bilgisayarda oyun oynuyorlar.
Sanırım aksini yapanlar diğerleri tarafından dışlanıyor ve böylece daha küçücükken (inek) veya (ukala) damgası mı yiyorlar? O zaman suç bizde. Patlıcan ektiğimiz yerden biber çıkmaz değil mi? Ne ektiysek onu biçiyoruz. Küçücük çocukları yarış atı gibi sınavlara hazırlatıyor, ekonomik kriz, sorunlar derken çocuklara gereken sevgiyi gösteremiyoruz. Kimsenin kimseye tahammülü kalmadığı için artık eşler ilişkilerine özen gösterip kavgalarını, mutsuzluklarını çocuklarından gizlemeye çalışmıyorlar ve en acısı ebeveynler arasında saygı kalmadı. Çocuk insan saymayı, sevmeyi öğrenemiyor ki. İyi çalışırsan, iyi not alırsan sana şunu yapacağım, alacağım diyen anne babalar çocuklarını ödülsüz iş yapamaz hale getiriyorlar.
Sevgi veremeyip, az ilgi gösteriyoruz diye (vicdan azabından) olmadık hediyelerle çocuklarımızı şımartıp kendimizi rahatlatmıyor muyuz ?Her yere arabayla götürüp( aman yürüme üşürsün veya başına bir şey gelir) diye her yere arabayla götürüp 18 yaşına gelince altına birde araba çekmiyor muyuz? Onlara sorumluluk verip güvendiğimizi belirtiyor muyuz yoksa sürekli tenkit edip, kendi bildiklerimizi mi empoze etmeye çalışıyoruz. Sürekli başkalarının çocuklarını emsal gösterip zıvanadan mı çıkarıyoruz onları. Enerjilerini doğru yerlerde harcamalarına destek oluyor muyuz yoksa gençken yapamadıklarımızı onlara yaptırıp kendimizi mi tatmin ediyoruz. Yoksa çevremizdekiler kızlarını baleye gönderiyorlar diye hiç istemese de kilolu kızlarımızı baleye yazdırıp onları bunalıma mı sürüklüyoruz, gibi daha birçok örnek verebilirim.
En korkuncu da eğer babasız bir çocuk büyütüyorsanız sürekli ( saçımı sana süpürge ettim, gece gündüz çalışıp seni okuttum, üvey baba getirmemek için hayatımı heba ettim) gibi lafları sürekli kullanıyor, çocuğunuzun hayatını mahvediyorsanız bilin ki bu çocuk. Dünyaya gelmek için size yalvarmadı, madem annesiniz bunları yapmanız çok normal ve yapmak zorundasınız da. Eğer sevebileceğiniz birini bulsaydınız eminim evlenirdiniz de.
Hırsınızı, tüm şanssızlığı sizden doğmuş olmak olan çocuğunuzdan çıkarmayın da gidin tedavi görüp iyi ve normal bir anne nasıl olunur onu öğrenin. Kusura bakmayın ama doğru değil mi?
Hâlbuki onlara mesuliyet aşılasaydık, yaptıklarını takdir etseydik, hata yapmalarına izin verip hayatın zorluklarıyla nasıl baş edebileceklerini seyredip, uzaktan destek olsaydık, ayakları üzerlerinde durmalarına izin verseydik, azıcık zorluk çekince hemen devreye girmeyip çözümü kendilerinin bulmalarına izin verseydik, enerjilerini doğru yerlerde kullanabilmeleri için yol gösterseydik, dayatmayla, zorlamayla istemedikleri şeyler üzerinde ısrarcı olmasaydık, evlendikleri zaman vıcık vıcık ilişkilere girip sürekli her işlerine karışmayıp bir aile sorumluluğunu taşıyabilecek hale gelene kadar biraz uzak durabilseydik inanın patlıcan ektiğimiz yerden biber çıkmazdı hepinize yeni yılda sağlık, huzur ve rahat yemeyi nasip edecek kazançlar dilerim.


haberturk