Bunama yaşı 45'e İNDİ


Alzheimer hastalığına yakalanma yaşı, ortalama 85'ten 45'e kadar düştü.



Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Semra Karan, gelecek kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve yoğun stres sebebiyle alzheimer hastalığına yakalanma yaşının, ortalama 85'ten 45'e kadar düştüğünü söyledi.
İLK BELİRTİ UNUTKANLIK
Denizli'de 600 civarında alzheimer hastası bulunduğunu kaydeden Karan, "Ancak kayıtsızlar da dikkate alındığında bu rakamın daha da yüksek olduğunu düşünüyoruz. Maalesef insanlarımızın yaşadığı gelecek kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve yoğun stres, hastalığa yakalanma yaşını her geçen gün aşağıya çekiyor." dedi.
Alzheimerin en başta gelen belirtisinin unutkanlık olduğunu vurgulayan Karan, "Bu hastalıktaki unutkanlık, patolojik-anormal dediğimiz türde. Olayların hemen hemen hiç kaydedilmeden silinmesi, birkaç gün önce olanların hiç hatırlanmaması, cevap alamıyormuş gibi 5 -10 dakika içinde aynı sorunun birkaç defa sorulması, aynı şeyleri tekrar tekrar anlatma, eşyaları çok sık kaybedip olmadık yerlere koyma, yeri ve zamanı karıştırmaya başlama ortaya çıktığında alzhaymerden bahsederiz. Unutkanlık, tipik olarak yavaş başlar. Bir süre sonra herkesin gözüne çarpacak kadar yoğun ve sık olur." şeklinde konuştu.


BELLEK YAVAŞ YAVAŞ YIKILIYOR
Yeni bir bilgi öğrenilmemesinin de belirti olduğuna işaret eden Semra Karan, "Bellek yavaş yavaş yıkılırken diğer taraftan kelime bulma, cümle kurma, söyleneni anlama ve takip edebilme güçlüğü, konsantrasyon ve görüntü algılamasının azalmaya başlaması, bütün zihni işlevlerin yıllar içinde bozulması görülür. Kişilik değişiklikleri ortaya çıkar. Sakin biriyse çabuk kızan biri haline gelir ya da çabuk parlayan sert biri, giderek yumuşar." dedi.

Rahatsız edici hayaller de görülebileceğini belirten Karan, şunları söyledi: "Mesela eşyasını saklar ve çalındığını iddia eder. Evdeki yardımcılarını, çocuklarını, torunlarını suçlar. Bazen televizyondakilerin, evin içinde olduğunu düşünür. 'Burası benim evim değil, evime gitmek istiyorum.' diyebilir. Kendinizde bunlara benzer herhangi bir belirti fark ediyorsanız, zihni işlevleriniz gözden geçirilmeli."

Karan, hasta sayısının gün geçtikçe arttığını vurgulayarak, Denizli'ye alzheimer bakım evi kurulmasını istedi.

ensonhaber