Müzik kalbi koruyor


Amerikalı bilim adamları açıkladı: Müzik kalbi koruyor.Amerikalı bilim adamları, insanın sevdiği bir müziği dinlemesinin kalp-damar sistemine iyi geldiğini ortaya çıkardı.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Önleyici Kardiyoloji Merkezi Başkanı Michael Miller önderliğindeki araştırmacılar, sevilen bir müziğin dinlenmesi sırasında kan damarlarının genişlediğini tespit etti.

Kan damarlarının o sırada kahkaha atıldığı veya kanla ilgili ilaç alındığı sıradakiyle aynı derecede genişlediğini söyleyen Miller, "Ulaştığımız sonuç çok etkileyici. Kan damarlarının çapı genişliyor, damarlar mükemmel biçimde açılıyor. Damarlardaki bu açılma düzeyine, egzersiz yapılırken ulaşılıyor" dedi. Michael Miller, 'Statin' ve 'ACE inhibitörü' grubu ilaçlar alındığında da aynı etki elde edildiğini anlattı.

Araştırma kapsamında yarım saat boyunca her türlü müziği dinleyen gönüllülerde, sevdikleri müziği dinlerlerken kan damarlarının yüzde 26 oranında genişlediği, hoşlanmadıkları müziği dinlediklerinde ise damarlarının yüzde 6 oranında daraldığı belirlendi.


ensonhaber