İri göbek ölüme davetiye çıkarıyor


25 bin İsveçli denekli araştırmada büyük göbeklilerin ölüme yakın olduğu ortaya çıktı.


İçinde 25 bin İsveçli denekin de yer aldığı bu geniş çaplı araştırma 9 ülkenin de katılımıyla gerçekleştirilirken, bu çalışmaların 1992 yılından beri, 16 yıldır kesintisiz olarak yürütüldüğü öğrenildi. Bu araştırma, bugün New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayınlandı.
BÜYÜK GÖBEK ÖLDÜRÜYOR
Araştırma, bel ölçüsü odaklı olarak yürütülürken, göbek büyüklüğünün her türlü hastalığa davetiye çıkardığını ve erken ölümlere yol açtığını ortaya koydu. Bel bölgesindeki her 5 santimetrelik artışın erkeklerde yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 13 oranında ölüm riskini arttırdığı ortaya çıktı. 120 santimlik bel ölçüsü olan erkeklerde ve 115 santimlik bele sahip kadınlardaki ölüm riskinin ise, diğer insanlara nazara iki kat daha fazla olduğu belirlendi.
GÖĞÜS KANSERİNE DAVETİYE
Daha öncelerinde inanıldığı gibi, şişmanlık ve göbek sadece kalp-damar hastalıklarını değil, kanser ve özellikle de göğüs kanserine, prostat tümörlerine sebep olduğu tespit edildi.
İsveçli UmeÜniversitesi'nden Prof. Göran Hallmans, "Kilo ile riskler uzun süreden beri tartışılagelmiştir. Fakat insanların gözden kaçırdığı bir husus var ki, göbek kanserde de önemli bir rol oynuyor. Bu araştırmanın bu kadar büyük çaplı olması, bu konuda daha da emin olmamızı sağlıyor." dedi. Bu araştırma raporunda bir de doktorlara mesaj ve uyarı yer alıyordu: "Doktorlar, hastalarını muayene ederken, onların göbek çapını da ölçmeleri gerekiyor."

ensonhaber