Sürekli PED kullanmayın


Sıkıntı yaratan vajinal akıntı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar.Vajinadaki enfeksiyon kaynaklı akıntılar, kadınların jinekoloji uzmanına en fazla başvurma nedenleri arasında yer alır. Vajendeki akıntının normal mi hastalık kaynaklı mı olduğunu anlamak için muayene şarttır. Vajenin içinde bulunan bazı özel yararlı bakteriler sayesinde hastalık yapıcı mikroplar üreyemezler. Vajen salgısındaki mikroplar topluluğuna "vajinal flora" denir. Bu doğal flora, östrojen hormonu sayesinde dengede tutulur ve yararlı basillerin üremesine yardımcı olur. Bu basiller, vajenin asit ortamını sağlar ve dışarıdan içeriye giren yabancı mikroplara karşı koruma görevini yapar. Vajendeki bu koruyuculuk; bazı nedenlerden dolayı bozulursa, enfeksiyonlar oluşur, vajinal akıntı, kaşıntı ve sıra dışı kokular ortaya çıkar. Vajenin bu koruyuculuğunu bozan en sık nedenler:
* H derecesini (normalde pH 3.5-4.5 arasındadır) bozan davranışlar. Yani sık sık genital bölgenin sabun gibi temizlik maddeleriyle yıkanması, vajinal duş uygulanması kullanımı
* Sık cinsel ilişkide bulunmak
* İç çamaşırlarının sıkı ve hava almasını önleyen sentetik kumaştan olması
* Günlük pedlerle vajenin sürekli kapatılması
* Oral ve anal seks gibi cinsel davranış biçimleri
* Çocuklukta ve menapoz döneminde östrojen hormonu yokluğu nedeniyle koruyuculuk azalmakta ve vajen enfeksiyonları daha sık görülmektedir.
Akıntı genellikle saydam veya açık beyaz renktedir. Miktarı ve niteliği kişiye göre farklılık gösteriyor. Bu salgı seksüel yanıt, gebelik ve adet döngüsünün gününe göre değişebilir. Fizyolojik akıntı adetten hemen önce ve sonrasında az miktarda beyaz renkli olup, adet ortasında ise miktarı artarak saydam ve sulu bir akıntı şekline döner. Fizyolojik akıntıda beraberinde sıra dışı koku, kaşıntı ve yanma gibi belirtiler yoktur. Muayenede anormal bulguya rastlanmaz. Akıntının rengi koyu sarı, yeşil, gri veya kanlı ise beraberinde yanma, cinsel ilişki sırasında yanma, kaşıntı ve koku varsa bu akıntıların hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Akıntı şikayetiyle gelen kadınlarda ayrıntılı sorgulama yapılması önemlidir. Bu arada cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yönünden de araştırma yapılmalıdır.
BAKTERİYEL VAJİNİTLER: Gri ve beyaz renkte, kötü kokulu akıntı vardır, hafif kaşıntı ve yanma olabilir. Hastalar özellikle cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında hissedilen kötü kokudan şikayet ederler.Rahim içi araç kullananlarda daha sıklıkla görülür. Tedavi edilmediği takdirde üst genital sisteme de ilerlediği bildirilmektedir.


ensonhaber