Kansere karşı kayısı çekirdeği


Kilosu 1 milyon $ olan ve kansere karşı koruma sağlayan ürün Türkiye'de yetiştirilecek..Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, acı kayısı çekirdeğindeki kanser önleyici madde olarak bilinen Amigdalin veya Vitamin B17 adlı maddenin Malatya'da üretilmesi için başlattıkları projeyi bitirdiklerini açıkladı.

Dr. Önal, "Türkiye'de bilinmiyor ama acı kayısı çekirdeğinde kanser önlemede kullanılan madde olarak bilinen Amigdalin ya da Vitamin B17 hakkında araştırmalarımız var. Bu konuda araştırmalarımız başladı. Acı kayısı çekirdeğindeki bu Amigdalin ya da Vitamin B17 dediğimiz dünyada en fazla acı kayısı çekirdeğinde var, yüzde 6 oranında.

Bu madde Amerika'da ve Avrupa’da kanser tedavisinde kanser önleyici olarak yaygın şekilde kullanılıyor. Özellikle, Malatya'daki acı kayısı çekirdekleri bu açıdan oldukça zengin. Bunu yaptığımız ön çalışmalarda, yüzde 6 civarında saf olarak sentezledik. Bir proje ile de bunun endüstriyel üretiminin yapılması aşamasındayız. Bu konuda Malatya'daki çekirdek üreticileri ile ön görüşmelerimizi tamamlamış durumdayız" dedi.

B17'NİN KİLOSU 1 MİLYON $
Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, "Bu konu şimdiye kadar biliniyordu. Ama Türkiye'de bilinmiyordu. Kayısının dünyadaki rantı 1.5 milyar dolar. Malatya'ya gelen para 150 milyon dolar. Kayısı çekirdeği yağının dünyadaki rantı 2.5 milyar euro. Amigdalin açısından düşündüğümüzde bu, söylediğimiz rakamların birkaç kata katlayacak boyutlarda. Çünkü Vitamin B17'nin perakende satış fiyatı, kilo fiyatı yaklaşık 1 milyon dolardır. Bu da konunun önemini daha da açıkça izah etmektedir" dedi.

Acı kayısı çekirdeğinden kanser tedavisinde kullanılan Amigdalin veya Vitamin B17'nin üretiminin çok kolay olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Önal şu şekilde konuştu: "Sağlık Bakanlığı'nda bu tür bir maddenin tanımlanması yok. Bu da projede önemli bir kısıtlayıcı bileşen oluyor ama biz projede tüm bu olumsuzlukları göz önüne alarak konuyu çalışacağız” dedi.

ensonhaber