Gıdaları sıcak tüketmeyin


Gıdaların sıcak tüketilmesi kansere neden olabilirDünya genelinde her 100 bin hastanın 2'sinde görülen yemek borusu kanserine yakalanan hastaların yaşama şansının çok az olduğunu ifade eden Dr. İç Hastalıklar Uzmanı Dr. İlhami Gültepe, özellikle sıcak yenen yemek ve kıtlama çayın bu kanserin oluşmasında en büyük etken olduğunu kaydetti.

ARTIŞ VAR
Tüm vatandaşların bu hastalık riskini taşıdığını anlatan Dr. Gültepe, 'Yemek borusu kanseri korkunç bir artış gösteriyor. Van ilinin birinci sıraya oturduğu bu sağlık sorununun en önemli sebebinin, gıdaların sıcak olarak tüketilmesidir. Dünyada yemek borusu kanserinin en sık görüldüğü bölgeler, yiyecek veya içeceklerin sıcak tüketildiği bölgelerdir. Bunlar Japonya, Çin, Güneydoğu Rusya, İran ve Türkiye'dir. Ülkemizde ise en çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde başta Van, Erzurum, Kars, Ağrı, Muş gibi çayın çok sıcak içildiği şehirlerde görülmektedir. Bu şehirler aynı zamanda kıtlama çayın yoğun olarak tüketildiği illerimizdir.

YAKICI ETKİ
Çay kıtlama olarak içildiği zaman, ağızda bekletilmeden yutulmakta, bu durumda çayın yemek borusuna daha sıcak ulaşmasına sebep olmaktadır ve ilk yakıcı etkisini yemek borusunda göstermektedir. Tekrarlayan yanma ve iyileşmeler ve bu zeminde oluşan iltihaplar kansere zemin hazırlıyor. Bu kişiler sigara da içiyor, sebze ve meyveyi de az tüketiyorsa yemek borusu kanserine yakalanma riskleri daha yüksektir' dedi.

ensonhaber