Hareketsizlik karaciğeri yağlandırıyor


Obezite ve hareketsiz yaşam, karaciğerdeki yağlanmayı artırıyor.
Obezite ve hareketsiz yaşam, karaciğerdeki yağlanmayı artırıyor.

Karaciğer yağlanmasının günün en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu söyleyen uzmanlar, karaciğer yağlanmasını hareketsiz yaşam kadar alkol kullanımının da artırdığına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Burhanettin Alkan, karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasına yol açan yağlanma, genel olarak yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi. Teknolojik gelişmeler ve hazır yiyecek tüketiminin obezite sorununu ortaya çıkardığını kaydeden Alkan, "Hastalardaki kontrollerde bulunan karaciğer yağlanması, günümüzde sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur.

Tıp dilinde 'hepatosteatoz' diye anılan hastalık, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelir. Şişmanlık, şeker hastalığı, bazı ilaçların kullanımları ve alkol kullanımıyla ortaya çıkan yağlanma, devamı halinde ise siroz gibi karaciğerin fonksiyonlarını yitirmesine yol açabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Günlük yaşamda monotonluktan kurtularak, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli'' dedi.

Katı yağların azaltılarak, yağlı yemeklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Uz. Dr. Alkan, sebze ağırlıklı beslenilmesi ve alkol kullanımından uzak durulmasını tavsiye etti.

CİHAN

ensonhaber