Hemoroid nasıl tespit edilir


Bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler mutlaka bir hekime başvurarak anaskop gibi cihazlarla muayene edilmelidir.


1- Hemoroid hastalığı yaygın mıdır?
Hemoroid hastalığı yaygın bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı hem erkeklerde, hem de kadınlarda oldukça sık görülür. Kadın ve erkek nüfusunun yaklaşık yarısı hayatlarında en az 1 kere hemoroid hastalığının belirtileri ile karşılaşır.

2- Hemoroid hastalığı bulaşıcı mıdır?
Hemoroid hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Hastalık mekanik nedenlerle meydana gelir. Hastalık oluşmasında bakteri ya da virüs benzeri bulaşıcı etkenler olmadığı için, başkasına aktarılamaz.

3- Hemoroid hastalığı kalıtsal mıdır?
Net olarak kalıtsal bir hastalık demek zordur. Ancak anne ve / veya babanın hemoroid hastalığı nedeniyle tedavi görmüş olmaları, sonraki nesiller için bir risk etkeni oluşturabilir.

4- Hemoroid hastalığı kadınlarda, erkeklere göre daha sık mı görülür?
Kadınların gebe kalması, doğum yapması, ayrıca kadınlarda kabızlığa daha sık rastlanması nedeniyle, hemoroid hastalığı erkeklere göre biraz daha fazla görülür. Ancak veriler hemoroid hastalığı nedeniyle yapılan ameliyatların erkek ve kadınlar açısından sayıca farklı olmadığını göstermektedir.

5- Hemoroid hastalığının tanısı nasıl konur?
Hemoroid hastalığının tanısı hekim tarafından konur. Hekim makatı gözle muayene eder ve şişmiş damarsal yapıların olup olmadığına bakar. Muayenenin ikinci aşamasında anal kanalın ve rektumun son bölümünün parmakla kontrolü yer alır. Sonraki aşamada doktor hastayı anaskop ya da praktoskopla da inceleyebilir. Anaskop makatın yukarısında kalan yaklaşık 6-7 cm'lik bölümün incelenmesini sağlar. Proktoskop ise makatın yukarısında kalan yaklaşık 15-20 cm'lik bölümünün, yani rektumun görülmesini sağlar.


ensonhaber