Gürültü iştah arttırıyor


Yüksek ve beklenmedik ses patlamaları sizi öylesine strese sokabiliyor ki; kalbiniz hızlanıyor ve iştahınız artıyor!


Nihayet çocuklarınız ya da komşularınızdan müziğin sesini kısmalarını istediğinizde, verebileceğiniz iyi bir cevabınız oldu. Yüksek ve beklenmedik ses patlamaları sizi öylesine strese sokabiliyor ki; kalbiniz hızlanıyor ve iştahınız artıyor!

KADINLAR ETKİLENİYOR
Bir araştırmada; bir grup kadın ve erkeğe matematik problemi çözmeleri ve beyin egzersizi yapmaları söylenmiş. Bu sırada, bulundukları odaya aniden yüksek gürültü patlamaları verilmiş. (Aynı vergileriniz üzerinde çalışırken, çocuklarınızın rap müziği sonuna kadar açması gibi!) Ses kesildikten ve bulmacalar bittikten sonra bile stres yüzünden insanların kalp atışları tırmanmaya devam etmiş. Bu, çok da alışılmadık bir tepki değil çünkü vücudunuz strese maruz kaldığında onun etkilerini; öncesinde, sırasında ve sonrasında hissedebiliyor. Ama kardiyovasküler sisteminizi en çok geren, sonrasındaki etkiler oluyor. Bir de şöyle bir durum var: Araştırma sırasında gürültüden kadınların daha çok etkilendiği, çılgına dönmüş gibi patlamış mısır, yağlı peynir ve tatlı yiyecekler yemek istediği görülmüş... Daha da kötüsü; diğer çalışmalar kadın ve erkeklerin, stres krizlerinin ortasında duygusal olarak yemek yeme isteğine kapıldığını; özellikle yağlı ve şekerli yiyeceklere yöneldiğini ortaya koymuş. Yani kalp krizi çantada keklik!

İYİ HİSSETMEK İÇİN DANS EDİN
Gürültüyü kontrol edemiyorsanız, vücudunuzun buna tepkisini ılımlı hale getirebilirsiniz. Bunun için kla**** stresle mücadele yöntemlerini deneyin. Örneğin; yavaş, derin ve ritmik bir şekilde nefes almak için odaklanın. Bu egzersiz ters durumları atlatmanıza yardımcı olur. Daha sonra çocuklarınızdan en sevdiğiniz şarkıyı yüklemelerini isteyip, eşinizle dans edebilirsiniz. Dans size kendinizi iyi hissettirecektir.

MİYOM RİSKİNE KARŞI EGZERSİZ
Kadınlar bu uyarıya kulak verin! Spora daha fazla vakit ayırmak, bir sonraki jinekolojik muayenenizde daha az sorun anlamına gelebilir.

* Günde bir saat egzersiz yaparsanız (Buna yürüyüşde dahil) rahminizde miyom oluşma riskini; haftada iki saatten az fiziksel aktivitede bulunan kadınlara oranla yüzde 40 düşürürsünüz.

* Miyomların, menopoza girmemiş kadınların yüzde 25'i için sorun yarattığı düşünülürse, bu gözardı edilemeyecek bir durum. (Geri kalan yüzde 75'lik kısımda da bu tümörlerden oluşabiliyor fakat sorun yaratmıyor.)

* Miyomlar, rahim duvarında aşırı doku gelişimiyle oluşan iyi huylu tümörlerdir. Kansere dönüşmeseler de sorun yaratırlar. Belirtileri arasında, sancı ve aşırı regl kanamaları yer alır.

* Rahimdeki miyomlara yol açan risk faktörlerini kontrol edemezsiniz. Ancak her gün fiziksel aktivitede bulunmak riskinizi düşürür. Ama bunların hiçbiri size, rutin jinekolojik muayenelerden vazgeçme hakkı tanımaz.

* Ayrıca yoğun regl dönemleri geçiriyor, bu dönemde karnınızda baskı ve doluluk hissediyor, anormal kramplarla karşılaşıyor ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız; bir an önce doktora gitmeniz şarttır.


Sabah / Mehmet Öz


ensonhaber