+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Türkiye'nin AIDS bilançosu

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Sağlık Haberleri Forumunda Bulunan  Türkiye'nin AIDS bilançosu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  819
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  20707031

  Tanımlı Türkiye'nin AIDS bilançosu

  Prof. Dr. Melahat Okuyan, Türkiye'de kaç bin AIDS'li hasta olduğunu açıkladı2 bin 28'i erkek, 892'si kadın olmak üzere toplam 2 bin 920 HIV'li hasta bulunuyor.

  AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, Türkiye'de 2007 yılı rakamlarına göre, 2 bin 28'i erkek, 892'si kadın olmak üzere toplam 2 bin 920 HIV'li hasta bulunduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Okuyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde konunun önemine dikkati çekmek için bir dizi etkinlik düzenlediklerini, ulusal sempozyum gerçekleştireceklerini anlattı.

  AIDS ile mücadelenin yolunun uyuşturucudan geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Okuyan, bu amaçla ''akran eğitimi''ne önem verdiklerini kaydetti. Şu anda İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Artvin ve Rize'deki 100'ün üzerinde okulda akran eğitimi vererek AIDS ve uyuşturucuyla mücadele ettiklerini dile getiren Okuyan, bu konuda yetişmiş iki öğretmenin danışmanlığında 9 öğrenciye konu hakkında bilgi verildiğini, öğrencilerin ise kurdukları ''Uyuşturucu ve AIDS Mücadelesi Kulüpleri'' vasıtasıyla tüm okula AIDS ve uyuşturucu konusunda bilgi verdiğini ifade etti. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabildiklerini bildiren Prof. Dr. Okuyan, ''Akran Eğitimi sayesinde 100 binden fazla öğrenciye ulaştık. Akran Eğitimi'nin ortaöğretimde zorunlu kılınması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'ndan talepte bulunacağız'' dedi.

  AIDS hastalarının yüzde 70'inin bu hastalığa uyuşturucu sayesinde yakalandığını belirten Prof. Dr. Okuyan, şöyle konuştu:

  ''AIDS bulaşıcı bir virus hastalığıdır. HIV adı verilen virüs, girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olur. Bu hastalık korunmasız cinsel ilişkiyle, kan yoluyla bulaşırlar. Aşırı kilo kaybı, terleme, kırmızı lekeler belirtisidir, ancak bu hastalığa yakalanıp yakalanılmadığının en kesin yolu kan testidir. Yılın ilk 10 ayında 200 kişiye danışmanlık hizmeti verdik. 75 kişiye ise test yaptık. Yapılan testlerin hiçbirinde HIV virüsüne rastlamadık.''

  CEZAEVİNDE EĞİTİM VE HIV TESTİ

  Dünyanın birçok ülkesindeki cezaevlerinde çok sayıda AIDS hastası bulunduğunu ve bunun yayıldığını anlatan Prof. Dr. Okuyan, kendilerinin de Türkiye'deki cezaevlerindeki durumunu görmek için geçen yıl Foça Açık ve Buca Kapalı cezaevlerindeki mahkumlara yönelik çalışma yaptıkları bilgisini verdi. Cezaevindeki 1651 kişiye seminer verdiklerini, 1116'sına ise Eliza testi yaptıklarını kaydeden Okuyan, gönüllü olarak test yaptıranların hiçbirinde pozitif bulguya rastlamadıklarını vurguladı. Okuyan, ''Ceza infaz kurumlarında bu eğitim ve test uygulamalarının yaygınlaştırılması lazım. Uyuşturucu alanların çoğu ceza infaz kurumunda tedavi edilip dışarıya sağlıklı çıkmak istiyor'' dedi.

  ''TÜRKİYE'DEKİ AIDS'Lİ HASTA SAYISI ARTIYOR''

  Dünyada yaklaşık 39 milyon 500 bin kişinin HIV virüsü taşıdığını, bu rakama geçen yıl 4 milyon 300 bin yeni AIDS hastasının eklendiğini dile getiren Prof. Dr. Okuyan, yalnızca geçen yıl 2 milyon 900 bin kişinin AIDS nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

  Türkiye'deki hasta sayısına da değinen Prof. Dr. Okuyan, ''Türkiye'de 2007 yılı rakamlarına göre 2 bin 28'i erkek, 892'si kadın olmak üzere toplam 2 bin 920 AIDS'li hasta var. Aslında daha fazla AIDS'li hasta var. Ancak risk bölgesi diye bilinen bazı illerde anonim, hızlı test merkezlerinin olmamasından dolayı bu bilinmiyor. Bu merkezler olsa, hasta sayısının daha fazla olduğu anlaşılacaktır'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Melahat Okuyan, milyon kişi başına İstanbul'da 75, İzmir'de 67, Antalya'da 47, Trabzon'da 41, Muğla'da 41, Hatay'da 39, Mersin'de 34, Sivas'ta 32, Ankara'da 31, Kayseri'de 31, Denizli'de 27, Kocaeli'nde 26, Konya'da 20, Manisa'da 19, Adana'da 18, Gaziantep'de 18, Bursa'da 18 HIV taşıyıcısı bulunduğunu sözlerine ekledi.  HABERCEM

 2. #2
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı AIDS gününde toplumsal duyarlılık çağrısı

  Bugün 1 Aralık Dünya AIDS günü. Sağlık Bakanlığı AIDS gününün en etkili şekilde değerlendirilmesini istedi, toplumsal duyarlılık çağrısı yaptı.  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada hastalıkla ilgili bilgiler verildi, gönüllü danışmanlık ve test merkezleri ile halk eğitiminin önemi vurgulandı.

  Bakanlık, tek eşliliğin ve kondom kullanımının önemsenmesini istedi.

  Çocuk ve gençlerin cinsellik konusunda bilinçlendirilmesi gereği üzerinde durulan açıklamada hastalık taşıyan kişilerin dışlanmaması ve hastalığın günlük yaşamdaki sosyal ilişkilerle bulaşmayacağının da altı çizildi.

  (cnnturk.com)

 3. #3
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı AIDS'in şakası yok

  Ortaya çıktığı yıllarda "çağın vebası" olarak nitelendirilen AIDS hastalığına karşı farkındalığı artırmak amacıyla 10 yıl önce düzenlenmeye başlanan Dünya AIDS Günü'nün bu yılki teması "Liderlik-Yetkilendirme-Sonuçlandırma zamanı" olarak belirlendi.

  ağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de HIV/AIDS görülme oranı düşük. Ancak yeni vakaların yıldan yıla artması, HIV/AIDS ile ulusal mücadelenin her kesim tarafından önemsenmesi gereğini ortaya koyuyor.

  Türkiye, HIV/AIDS önleme, tedavi, bakım ve destek hizmetlerini her kesime ulaştıracağı taahhüdünde bulunan ülkelerden birisi. Ancak tedaviye ulaşımın sağlanmasının yanında, hastalıkla mücadele için HIV/AIDS'e karşı farkındalığın artırılması; topluma, hastalığa karşı hassas ve risk altındaki gruplara gerekli eğitimin verilmesi, herkesin anonim bir şekilde danışmanlık alma ve test olma hizmetine ulaşabilmesi, damgalama ve ayrımcılığın önlenmesini içeren sürdürülebilir programların uygulanması da büyük önem taşıyor.

  Bu çerçevede, Ulusal AIDS Komisyonu tarafından hazırlanan ve HIV/AIDS'e karşı mücadelede yapılması gerekenleri içeren HIV/AIDS Ulusal Çerçeve Programı, geçen yıl kabul edildi.

  Yetkililer, bundan sonraki süreçte bu programın etkili bir şekilde hayata geçirilmesi gereğine dikkati çektiler.

  "Damgalanma korkusu"


  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, virüsün, alındıktan sonra enfeksiyon olarak uzun süre belirtisiz seyredebildiğini, bu arada kişilerin, hastalığın sosyal yönü, yani "damgalanma korkusu" nedeniyle test için başvurmaktan kaçınabildiklerini kaydederek, henüz HIV( ) iken tespit edilmesi önem taşıyan bu kişilere danışmanlık hizmeti verilmesi ve gereken yönlendirmenin yapılmasının büyük önem taşıdığına işaret ettiler.

  Yetkililer, bu amaçla Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı kapsamında Ankara (2), İstanbul (5), İzmir (3) ve Trabzon'da (1) 11 Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezi kurulduğunu, bu merkezlerin Türkiye geneline yaygınlaştırılmasının planlandığını bildirdiler.

  Bu hizmetlerin artırılması ve ihtiyaca göre ülke çapında yaygınlaştırılmasıyla, genel nüfus ve HIV/AIDS açısından önemli hedef grupların danışmanlık hizmetleri ile HIV testlerinden ücretsiz ve gizlilik içerisinde yararlanmalarının sağlanacağını belirten yetkililer, böylelikle HIV( ) vakaların hastalık ilerlemeden bulunmasının amaçlandığını kaydettiler.

  Ücretsiz test


  Hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve hemşirelerin danışman olarak görev yaptığı bu merkezlere başvuranlara HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi veriliyor, soruları yanıtlanıyor, istek olması halinde hızlı ücretsiz HIV testi uygulanıyor, testin sonuçlarına göre gerekli yönlendirmeler yapılıyor, isteyenlere kondom gibi koruyucu malzeme, broşür ve kitapçık gibi bilgilendirme materyalleri temin ediliyor.

  Söz konusu merkezler Ankara'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul'da Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beşiktaş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, İzmir'de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve AIDS'le Mücadele Derneği, Trabzon'da ise Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi çatısı altında faaliyet gösteriyor.

  3 bin 175 AIDS hastası var

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 3 bin 175 AIDS hastası bulunuyor.

  Bunların 682'sinin vaka, 2 bin 493'ünün de taşıyıcı olduğu bildirildi.

  Bunlardan 266 erkeğin virüsü homo-biseksüel ilişki, 120 kadın ve 11 erkeğin madde bağımlılığı, 5 erkeğin homo-biseksüel ilişki ve madde bağımlılığı, 10 erkeğin hemofili hastalığı, 31 erkek ve 17 kadının kan nakli, bin 108 erkek 743 kadının heteroseksüel cinsel ilişki, 11 erkek ve 6 kadının nozokomiyal bulaşma (hastanede bulaşma), 628 erkek ve 166 kadının bilinmeyen nedenlerden dolayı kaptıkları tahmin ediliyor. Bu vakalar içinde yer alan 53 bebeğin ise virüsü enfekte annelerinden aldıkları bildirildi.

  (cnnturk.com)

 4. #4
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı 65 ünlü isim AIDS için objektiflerin karşısında

  1 Aralık Dünya AIDS Günü. 65 ünlü isim AIDS'e karşı bilinçlendirme kampanyası için obtektiflerin karşısına geçti.

  "Pozitif-Negatif Yaklaşımlar" adlı projede, ünlülerin fotoğrafları ve yorumlarıyla bir ajanda hazırlanacak. Hazırlanan ajandanın geliri ise Pozitif Yaşam Derneği'ne bağışlanacak.

  Yıldız Kenter, Okan Bayülgen, Ali Poyrazoğlu, Ayşegül Aldinç, Erol Evgin, Funda Arar, Derya Baykal, Güven Kıraç gibi 65 ünlü isim objektiflerin karşısına geçti.

  Projenin adı "Pozitif-Negatif Yaklaşımlar." Ünlülerin birbirinden özel kareleri bir ajanda da toplandı. Fotoğraflara bu kişilerin ağzından AIDS'le ilgili mesajlar eklendi.

  Projenin amacı AIDS ile ilgili bilinmesi gereken tüm gerçekleri ve hastalıktan korunmanın yollarını kamuoyuyla paylaşmak.

  Ajandanın satışından elde edilecek gelir ise Pozitif Yaşam Derneği'ne bağışlanacak. Dernek bu kaynağı AIDS'e krşı bilinçlerndirme çalışmaları için kullanacak.

  Projede fotoğrafları Mehmet Turgut çekti, sanat yönetmenliğini ise Kenan Bahadır Derre yaptı. Fotoğraflar 1-3 Aralık tarihleri arasında Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde sergilenecek.

  (cnnturk.com)

 5. #5
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Carla Bruni "AIDS sözcüsü" oldu

  Fransa'nın "First Lady"si Carla Bruni-Sarkozy, AİDS hastalığıyla mücadelede iyi niyet elçisi oldu.  Bruni, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, bu yeni görevi çerçevesinde AIDS hastası kişilerle buluşmak üzere seyahat edeceğini, AIDS Tüberküloz Ve Sıtma İle Mücadele Dünya Fonu'na destek sağlamak üzere mali amaçlı çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini söyledi.

  Erkek kardeşi Virginio'yu 2 yıl önce AİDS'den kaybeden Bruni, yalnızca geçen yıl 300 bin çocuğun ölümüne neden olan bu hastalığa karşı dünyanın kayıtsız kaldığını belirtti. Bruni'nin, AİDS'le ilgili çalışmalarının, özellikle hasta kadın ve çocuklara odaklanacağı ifade edildi.

  2002 yılında kurulan ve merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Fonu, 11,4 milyar dolar bütçe ile 136 ülkede çalışmalarını sürdürüyor.

  (cnnturk.com)

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Türkiye’nin kürtaj bilançosu!
  By Odysseia in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-2012, 19:03
 2. Türkiye'de AIDS Alarm Veriyor
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2011, 09:01
 3. Türkiye'ye AIDS yasası!
  By кıνıяcıк in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2011, 09:02
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-29-2008, 11:50
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-11-2008, 16:46

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375