Kardeş kıskançlığı kişiliği bozuyor


Yaş farkı ne kadar yakın olursa kısançlık o kadar artıyorKardeş kıskançlığı doğal bir duygu olup, şiddeti ve dışa vurumu her çocuğa göre farklılık gösterebiliyor. "Kardeş kıskançlığı duygusuyla savaşmak yerine çocuğa bu duygusunun kabul edilebilir olduğunu öğretmek gerekir" diyen Amerikan Hastanesi Pedagogu Güzide Soyak kardeş kıskançlığı ile ilgili bilgi verdi...

"Kardeş kıskançlığı her çocukta ve aynı oranlarda görülmeyebilir. Çocuklar arasındaki yaş farkı ne kadar yakın olursa, özellikle küçük yaş döneminde daha yoğun yaşanabilir. Anne - baba tutumları, cinsiyet, yaş faktörü ve aradaki yaş farkı sıkıntıların boyutunda etmen olur. Çocuk, kendisinin daha az sevildiğini ve ilgi gördüğünü düşünür. Eğer çocuklar arasındaki yaş farkı 2.5/3 yaştan az ise, bu daha yoğun yaşanan bir duygu olur. Birbirine yakın dönemlerde olan çocukların ihtiyaçları da benzerlik taşır. Aynı ilgi ve enerjiyi göstermek, anne ve baba için zorlayıcı olabilir. Gördüğü ilginin bölünmüş olması annenin ilgisini kaybediyor olduğunu düşündürtür.

Nasıl davranışlar sergilerler?

Anneden uzaklaşma ya da daha önceden istemediği şeyleri talep etme gelişebilir. İçe kapanabilir. Uyku ve yemek yeme ile ilgili sorunlar başlayabilir, aşırı sinirli olabilir. Alt ıslatma, parmak emme, bebeksi konuşma, ağlama görülebilir. Kendi başlarına yemek yemek istemeyebilirler. Anne - baba ile birlikte uyumak için hayali korku hikayeleri uydurabilirler. Anne - babaya ve çevrelerine sözlü ve fiziksel olarak sataşabilirler. Kendisinden istenileni yapmakta isteksiz olabilir. Anneyi kontrol etmek ve sevgisini sık sık sorgulama eğilimi gelişebilir. Okula gitmek ile ilgili sorun çıkartabilir.

Anne babanın yapması gerekenler

Çocukların yaşlarına uygun iletişim kurun. Kıskançlığı yoğun yaşayan çocuk ile ilgili, günlük işlerde onun da seçebileceği bir yakından yardım isteyin. Diğer kardeşin olmadığı baş başa geçirilen saatler planlayın. Kardeş bile olsalar her çocuğun kişiliği farklıdır. Farklılıklarına saygı gösterin kızmak yerine duygu ve düşüncelerini dinleyin. Ev içi ve kardeş ile ilgili günlük sorumluluklar verin ve yerine getirdiğinde övün. Kardeş gelme aşamasında eşyalarını ve oyuncaklarını onun izni olmadan bebeğe vermeyin.

ensonhaber