Minik Mert'in rengi değişti


Mavi ışık hastalığına yakalanan 2.5 yaşındaki Mert Güler'e karaciğer nakli yapıldı.İzmir'de ‘mavi ışık’ hastalığı denilen ‘Crigler- Najjar Sendromu’na yakalanan, dünyada bilinen 200 hastadan biri olan 2.5 yaşındaki Mert Güler'e karaciğer nakli yapıldı.

Güler, karaciğer nakliyle mahkum olduğu sarılıktan da, sarılığını azaltmak için her gün en az 10 saat çırılçıplak altında yatmak zorunda olduğu floresan lambalarından da kurtuldu.

En çok kış gecelerinde büyük acı çektiklerini belirten anne 24 yaşındaki Ayfer Güler, “İstediğimiz kadar ısıtalım, kışın çıplak yatınca üşüyordu, biz de çaresiz kalıyorduk. Bu kış ve bundan sonraki kışlar artık bizim için kabus değil. Nakilden sonra bebeğimin sararmış cildi pembe beyaz oldu” dedi.

Nakili gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Kılıç, “Karaciğer nakli bu hastalıkta da kesin tedavi, Mert için yeni bir hayat başladı” dedi.

Ev kadını Ayfer Güler ile Aliağa İlçesi'nde gemide işçi olarak çalışan Selahattin Güler'in, 19 Temmuz 2006'da ilk çocukları Mert dünyaya geldi. Güler çifti büyük mutluluk yaşarken, doğumdan üç gün sonra minik bebeğin yüzü ve gözleri sarardı. Yakınları korkulacak bir şeyin olmadığı, yenidoğan hemen her bebekte bu sarılığın görüldüğünü ve geçeceğini söylerken, Mert'in rengi düzelmedi. Minik Mert'in hastane günleri başladı. 15 gün Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 1.5 ay Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim Hastanesi'nde yatan Mert'e bir türlü teşhis konulamadı. Kan örneği alınıp tahlil için yurt dışına gönderildi. Gelen yanıt genç çifti perişan etti. Bebeklerinde, genetik bozukluk nedeniyle ‘bilirubin’ adlı toksini karaciğerde parçalayan enzimin bulunmadığı, bu maddenin vücutta birikmesi nedeniyle de ağır sarılık geçirdiği ortaya çıktı.

ÜŞÜYORDU AMA ÜSTÜNÜ ÖRTEMİYORDUM
Crigler- Najjar sendromu denilen hastalığın tedavi edilmemesinin beyin hasarı ve ölüme yol açması nedeniyle bebeklerini kaybetme korkusuyla 2.5 yıl geçirdiklerini belirten anne Ayfer Güler neler yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Çocuk Hastanesi'nden ayrılırken bize fototerapi cihazı almamız önerildi. Mavi ışık veren bu cihazın altında bebeğimizin olabildiğince uzun süre ve çırılçıplak yatması gerektiği söylendi. Biz de bu cihazı aldık, oğlumuz akşamdan sabaha en az 10 saat çırıpçıplak bu cihazın altında yatıp uyudu. Gündüzleri de üç saat yine fototerapi uyguladık. Ama bu tedaviye rağmen hastalığın bebeğimizin zeka gelişimini olumsuz etkileyebileceği söylendi.

Tedavi için Ege Üniversitesi Hastanesi Gastroloji Kliniği'ne sevk edildik. Bir yandan tedavimiz. kontrollerimiz sürüyordu. Mert sapsarıydı, mavi ışıkla sarılığı düşüyor, yine artıyordu. Onu kaybetme korkusuyla ölüp ölüp dirildik. Onu mavi ışığın altına yatırdığımızda üzerinde bir şey olmaması gerekiyordu. Yazları sorun olmuyordu, ama kışları odasını ne kadar ısıtırsak ısıtalım örtünmek istiyordu. Bir anne baba için çocuğunuzun üşüdüğünü görüp üstünü örtememek o kadar büyük acı ki.”

NAKİLDEN SONRA PEMBE BEYAZ OLDU
Daha sonra Gastroloji Kliniği'ndeki tedavi ve kontrollerin yapıldığını, organ nakli merkezine sevk ettiklerini belirten anne Ayfer Güler, “Artık tek ve son çareye başvurulacaktı. Bir ay önce hastaneye yattık. Tetkikler yapıldı, kan grubu olarak uygundum, ama mide rahatsızlığım nedeniyle içtiğim ilaçlar yüzünden nakil ertelendi. 9 gün hastanede kalıp çıktık. Taburcu olduktan 20 gün sonra hastaneden aradılar, bağış organ çıktığını müjdelediler. Benim donör olmam riske girdiği için umutlarımızı iyice yitirmiştik.
Geçen her süre oğlumun hayatını, zeka gelişimini olumsuz etkiliyordu. Şans bize, bebeğimize güldü, nakil yapıldı. Nakilden sonraki ilk gün bebeğimi tanıyamadım, sapsarı cildinin yerini pembe beyaz bir ten almıştı. Eşim ve ben çok mutluyuz” dedi.

Mert'in naklini Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Prof. Dr. Mehmet alper ile birlikte gerçekleştiren Doç. Dr. Murat Kılıç, ‘mavi ışık’ hastalığının da kesin tedavisinin karaciğer nakli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bir enzim eksikliğinin neden olduğu mavi ışık hastalığı dünyada ender görülüyor. 100'ün üzerinde vaka olduğunu biliyoruz. Mert'te bunlardan biri. Bizim daha önce bir mavi ışık hastamız olmuştu, ona canlı vericiden nakil yapmıştık. Bir vakanın da İstanbul'da olduğunu biliyoruz. Karaciğerde bilirubini parçalayan enzim eksik. Bilirubin de sadece mavi ışıkların dalga boyuyla kontrol edilebiliyor. Bu bebek de mavi ışık altında yatıyordu.
Hastalığın kötü gelişmesi beyin hasarı yaratıyor. Mert erken dönemde nakil olarak hem bu tehlikeden kurtuldu, hem de ömür boyu mahkum olduğu mavi ışıklar altında yatmaktan. Naklin hemen ardından karaciğer çalışmaya başladı ve sarılığa yol açan bilirubin 40'lar seviyesinden sıfıra indi. Sağlık durumu çok iyi. Karaciğer nakli sadece hepatit B ve C'ye bağlı karaciğer yetmezliği değil, kanser ya da mavi ışık gibi hastalıkların kesin tedavisinde de önemli yer tutuyor.” (Milliyet)


ensonhaber