Stres hayvanları da kanser ediyor


Köpek ve kedilerde artan kanser oranında beslenme tarzı ve stresin önemli rol oynuyor.Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sezgin Şentürk, köpek ve kedilerde artan kanser oranında beslenme tarzı ve stresin önemli rol oynadığını söyledi.
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sezgin Şentürk, "Son yıllarda hastanemize getirilen köpek ve kedilerde kanser oranında büyük artış belirlendi.
Özellikle kedi ve köpeklerde meme, akciğer ve karaciğer tümörlerinde bu artış daha bariz olarak görülmektedir. Ayrıca lenf bezi kanserleri ve beyin tümörleri de azımsanmayacak ölçüde karşımıza çıkmaktadır" dedi.
Doç. Dr. Şentürk, kedi ve köpeklerdeki kanser artışına insanlarda olduğu gibi yanlış beslenmeden strese kadar çeşitli nedenlerin etken olduğunu söyledi. Şentürk "Onların doğalarına uygun olmayan beslenme tarzları, sürekli evde bakılmanın meydana getirdiği stres, kimyasal-çevresel kirlilik, kalitesi düşük ticari hazır mamada bulunan koruyucu faktörler, dişi hayvanlarda kızgınlığın bastırılması için kullanılan hormonal ilaçlar kanserdeki artışın en önemli olası nedenleri" diye konuştu.
Kedi ve köpeklerde kanser riskini en aza indirebilmek için mümkün olduğunca onların doğalarına uygun beslenmeleri ve stresten uzak tutulmaları gerektiğini ifade eden Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sezgin Şentürk, kanser hastalığı tanısı düşündüren belirtileri şu şekilde sıraladı :
"İnatçı veya büyümesine devam eden anormal şişkinlikler, kilo kaybı, iştah kaybı, iyileşmeyen yara bulunması, vücudun dışa açılan her hangi bölgesinde kanama veya akıntı, yeme veya çiğneme güçlüğü
zor ve sık nefes alma, müzmin öksürük, dışkılama veya idrar yapma zorluğu, dışkı veya idrarda kan bulunması, inatçı topallık veya yürüme güçlüğü, halsizlik veya hareket etmek istememe." (İHA)

ensonhaber